Główna » Sprytny sposób » 12 sposobów na to jak wydłużyć dobę

12 sposobów na to jak wydłużyć dobę

Masz wrażenie, że czas przecieka Ci przez palce? Twoja doba jest za krótka? Marzysz o tym, aby Twój dzień był choć odrobinę dłuższy? Zastanawiasz się czasem jak wydłużyć dobę? Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi tak? Twoim problemem nie jest brak czasu, ale nieumiejętne nim zarządzanie. Brakuje Ci umiejętności planowania i oszczędzania, nie tylko czasu, ale również życiowej energii na ważne dla Ciebie rzeczy.

Zarządzanie czasem, jako odpowiedź na pytanie jak wydłużyć dobę?

 

Jeśli chcesz przeorganizować własne życie, aby być bardziej efektywnym, zyskać więcej czasu i energii zacznij skutecznie zarządzać własnym czasem. Stosując kilka prostych zasad zyskasz więcej czasu oraz poprawisz swoją skuteczność i kreatywność. Dodatkowo zyskasz poczucie kontroli nad wydarzeniami i czasem. Zyskasz poczucie, że panujesz nad własnym życiem. To z kolei pozwoli Ci osiągnąć w życiu sukces na jaki zasługujesz. Zarządzanie czasem nie jest ani trudne, ani wymagające. Poniżej znajdziesz kilka bardzo prostych, a zarazem niezwykle skutecznych porad jak oszczędzić czas.

 

Jak wydłużyć dobę? Planuj, planuj i jeszcze raz planuj!

 

Najprostszym sposobem a planowanie jest sporządzanie listy rzeczy do zrobienia i zadań na dany dzień. Nie musisz posiadać profesjonalnego organizera, ani supernowoczesnej aplikacji pozwalającej zaplanować dzień. Na początek wystarczy kartka papieru i długopis.

Zapisz na niej wszystko co musisz zrobić. Wszystko. Absolutnie wszystko. Już samo zapisanie zadań pozwala uporządkować nasz dzień. Oszczędzamy mnóstwo czasu jeśli mamy przed sobą listę rzeczy do zrobienia. Możemy od razu przystąpić do działania, a pytanie „jak wydłużyć dobę?” już nigdy nie będzie nas dręczyć.

Jeśli masz już gotową listę ustal priorytety i pogrupuj działania. Ustal, które z zapisanych rzeczy są najważniejsze, najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Od nich zacznij. Jeśli zrealizujesz najtrudniejsze działania z listy reszta pójdzie już gładko. I koniecznie wykreślaj albo odhaczaj kolejne wykonane zadania z listy. Zobaczysz jakie to przyjemne.

 

12  prostych i skutecznych sposobów na to jak wydłużyć dobę

 

Zastanawiasz jak wydłużyć dobę? Czasem wystarczą proste triki, aby zyskać więcej czasu dla siebie.

 1. Realnie planuj zadania. Nie bierz na siebie zbyt dużo. Planując za dużo rzeczy, których nie będziemy w stanie zrealizować narazimy się na zniechęcenie i frustrację. Planuj z głową, a na pewno się uda.
 2. Uporządkuj swoją przestrzeń. W twoich szufladach zalega mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Połamane parasole, kolekcja za ciasnych spodni, zestaw kompletnych notatek z trzeciego roku studiów (choć nie studiujesz już ponad 10 lat), cztery książki telefoniczne. Wyrzuć wszystko. Nie zmarnujesz więcej czasu na szukanie rzeczy naprawdę ważnych.
 3. Wyeliminuj „pożeraczy czasu”. Wyłącz facebooka. Wyłącz TV. Nie sprawdzaj maila co 5 min. Wyznacz sobie konkretne godziny na sprawdzenie poczty i odpisanie na najważniejsze wiadomości. Zobaczysz jak wiele czasu zyskasz dzięki temu prostemu trikowi.
 4. Jeśli masz możliwość deleguj zadania, zarówno w domu jak i w pracy. Nie musisz robić wszystkiego sam. Nikt nie jest samowystarczalny.
 5. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na sprawdzenie planu lub jego ewentualną korektę (plan jest dla nas, ma być elastyczny). Stojąc w korku lub jadąc autobusem sprawdź wykonanie planu na dziś i zaplanujmy zadania na następny dzień. Zrób listę zakupów.
 6. Nie masz czasu na czytanie książek? Postaw na audiobooki. Możesz ich słuchać w drodze do pracy, podczas sprzątania lub joggingu. Dokładnie w ten sam sposób ucz się języków.
 7. Nie rób wszystkiego na raz. Skup się na jednym zadaniu i się go trzymaj dopóki go nie skończysz. Nie przerywaj, aby zrobić inną rzecz z listy. Nie przyśpieszy to sprawy, a jedynie cię rozproszy. Trudno też będzie ci wrócić do przerwanego zadania.
 8. Nastaw się pozytywnie do zmian i do pracy. To pomaga. Naprawdę.
 9. Rób duże zakupy raz w tygodniu. Zaplanuj posiłki tak, aby nie biegać codziennie po zakupy.
 10. Gotuj więcej i zamrażaj. W kryzysowych sytuacjach pomaga i oszczędza mnóstwo czasu.
 11. Wysypiaj się. To naprawdę ważne. Tylko wtedy podejdziesz do zaplanowanych działań w pełni skupiony i skoncentrowany.
 12. Znajdź czas na relaks i chwilę przyjemności. Codziennie. Niech to będzie chwila z książka, kieliszkiem wina czy gorąca kąpiel z olejkami. Nie ma to znaczenia. To ma być coś co lubisz i co cię relaksuje. Pomyśl wtedy jak przyjemnie jest odpocząć, gdy wszystkie zadania z porannej listy zostały wykonane. Satysfakcja z wykreślenia jest ogromna i motywuje do dalszej pracy.

Jak wydłużyć dobę? To pytanie już nigdy nie będzie zaprzątać twoich myśli.

Wiesz już jak zarządzać czasem. Znasz podstawowe zasady. Szukaj jednak własnych metod i sposobów na oszczędzanie czasu. Eksperymentuj. Znajdź własny przepis na zarządzanie czasem. Nie poddawaj się, gdy coś nie wyjdzie. Próbuj dalej, aż osiągniesz sukces.

Nie musisz się już zastanawiać jak wydłużyć dobę? Znasz zasady. Teraz zacznij działać.

Tekst autorstwa Magdaleny Nykiel

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share