Główna » Sposób na biznes » Jak uzyskać wykreślenie z bazy Krajowego Rejestru Długów?

Jak uzyskać wykreślenie z bazy Krajowego Rejestru Długów?

W Krajowym Rejestrze Długów znajdują się dłużnicy, pośród których są zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Wpisu do KRD dokonują wierzyciele i to oni są zobowiązani do aktualizowania informacji o dłużniku oraz do wykreślenia go z bazy. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Pojawia się zatem pytanie, jak można uzyskać wykreślenie z KRD na innej drodze?

Wpis do KRD

Nim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak uzyskać wykreślenie z bazy Krajowego Rejestru Długów, przytoczymy kilka istotnych informacji na temat samej procedury, związanej z wpisem do KRD.

Jak już wyżej wspominaliśmy takiego wpisu mogą dokonać wierzyciele. Tymi zaś mogą być przedsiębiorcy, gminy, jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które są w posiadaniu tytułu wykonawczego.

„Tytuł wykonawczy stanowi dokument, stwierdzający istnienie oraz zakres nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela i odpowiadającego mu obowiązku dłużnika” – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy konsultingowej Marshal Lion w Warszawie, która pomaga w skutecznym przeprowadzaniu procesu wykreślania z KRD.  

Przekazanie informacji na temat zobowiązania dłużnika jest zaś możliwe w ściśle określonych warunkach. Przede wszystkim musi ono być poparte właściwym stosunkiem prawnym i muszą być dochowane odpowiednie terminy. Kwota zobowiązań zaś nie może wynosić mniej niż 200 zł.

Przed dokonaniem wpisu, poinformowany o zaistniałej sytuacji dłużnik, może zgłosić sprzeciw do wierzyciela. Jeśli wpis zostanie już zamieszczony w bazie, wówczas należy ubiegać się o wykreślenie z KRD, zgłaszając sprzeciw do Krajowego Rejestru Długów

Wykreślenie z KRD

Procedura wykreślenia z KRD przeprowadzana jest na drodze postępowania reklamacyjnego, a żądanie wykreślenia z bazy może zostać wystosowane w przypadku, gdy informacje o zadłużeniu przekazane przez wierzyciela do Krajowego Rejestru Długów są:

  • nieprawdziwe,
  • nieaktualne,
  • niekompletne. 

Sprzeciw wobec KRD musi być poparty odpowiednią dokumentacją, która w jasny sposób wykazuje słuszność racji dłużnika. KRD ma zaś 30 dni na to, aby rozpatrzyć wystosowany sprzeciw.

Po rozpatrzeniu go, w kolejnym etapie, może już dokonać wykreślenia dłużnika z bazy. Możliwa jest także aktualizacja informacji gospodarczej bądź jej zawieszenie na czas przeprowadzenia dalszych czynności, mających na celu wyjaśnienie sytuacji.

Jak skutecznie przeprowadzić proces wykreślenia z KRD?

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą profesjonalni doradcy z firm konsultingowych. Doświadczeni w zakresie wykreślania z KRD konsultanci pomagają swoim klientom na każdym etapie działań. Skutecznie wspierają w dochodzeniu swoich praw, dzięki czemu kwestia obecności w bazie Krajowego Rejestru Długów nie spędza im snu z powiek ani nie stanowi przeszkody w podejmowaniu dalszych działań finansowych.

Profesjonalne firmy konsultingowe podejmują wszelkie możliwe działania, aby skutecznie i zgodnie z prawem skorygować informacje o swoich klientach, nim te dotrą do banków. Tym samym budują ich odpowiedni wizerunek nie tylko w bankach, ale i w kontaktach handlowych, jak ma to miejsce w przypadku klientów biznesowych.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share