Główna » Domowe sposoby » Jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie

Nieważne jak małe jest twoje mieszkanie, i tak nic nie pobije faktu, że masz własne miejsce. Oto kilka sposobów, dzięki którym aranżacje małych mieszkań zaskoczą ciebie i twoich gości.

Ułóż meble w mini pokoje

Mini pokoje to pierwszy sposób na to jak urządzić małe mieszkanie. Należy dzięki odpowiedniemu ustawieniu mebli uzyskać efekt optyczny kilku oddzielnych stref. Wydzielone w ten sposób „kąciki” sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestrzenne. W dodatku jeśli kuchnia mieści się w jednym pomieszczeniu z pokojem dziennym, pomyśl nad rozdzieleniem jej zasłoną. Podobnie można zrobić z sypialnią. Jeśli nie jest ona odpowiednio przytulna, umieść dookoła łóżka kurtynkę. Robiąc to dodasz odrobiny spokoju swojej sypialni, przerodzi się ona tą metodą w zaciszny kącik do odpoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie kawałka ozdobnej sklejki do zbudowania prowizorycznej ścianki, do której można dosunąć biurko, tak aby praca przy nim była bardziej komfortowa.

Wybieraj meble, które mogą mieć wiele funkcji

Żeby maksymalnie wykorzystać małe mieszkania trzeba używać mebli na różne sposoby. Stół jadalny może na przykład posłużyć nam jako biurko, a skrzynia do przechowywania rzeczy okaże się wspaniałym stolikiem do kawy. Jeśli twoja przestrzeń robocza składa się głównie z laptopa, użyj zwykłej półki zamiast marnować miejsce dużym biurkiem. Podobnie jeśli nie masz miejsca na kanapę, pomyśl o zastąpieniu jej wielkimi poduszkami, na których goście mogą usiąść w razie potrzeby.

Umieść meble bardziej w centrum pomieszczenia

Aranżacje małych mieszkań rzadko wykorzystują ten efekt, z reguły wszystkie elementy wystroju są ciasno dosunięte do ściany. Możesz jednak zaryzykować i spróbować przysunąć krzesła i stoliki bliżej centrum pokoju. Wbrew pozorom małe mieszkania z niewielkimi salonami mogą w ten sposób zyskać na przestrzenności.

Postaraj się stworzyć ukryte miejsca do przechowywania rzeczy

Zamiast stolika skorzystaj ze skrzyni, dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń do składowania rzeczy. Używaj też krzeseł lub pufów, w których możesz trzymać zbędne na co dzień drobiazgi.

Użyj całej dostępnej przestrzeni – oszczędzaj miejsce

To ważne szczególnie, kiedy mówimy o tym, jak urządzić małe mieszkanie. Możemy na przykład dobrać meble tak, by sięgały do samego sufitu, dając w ten sposób dodatkowe miejsce na książki lub inne rzeczy. Można również postarać się o suwane drzwi do szaf i łazienki. Potrzebują one mniej miejsca niż te otwierane w zwyczajny sposób. Jeśli natomiast ustawisz łóżko przy ścianie tak, żeby można było przez ustawienie poduszek zrobić z niego kanapę, również zyskasz sporo miejsca. Możesz też użyć kanapy, która rozkłada się w łóżko. Jeśli natomiast posiadasz i sofę, i łóżko, zsuń tył sofy z łóżkiem. Jeśli zbyt duże biurko spędza ci sen z powiek, zbuduj mocowany do ściany, rozkładany stolik. Mniej zajętego miejsca to mniej problemu.

Dobieraj meble do koloru ścian

W ten sposób aranżacje małych mieszkań mogą sprawić, że meble optycznie wtapiają się w ścianę, co zapewnia iluzję przestrzenności i jest bardzo miłe dla oczu. Pamiętaj jednak, że małe mieszkania także mogą być kolorystyczne. Możesz pomalować ściany na różne kolory, tak, żeby lepiej odzwierciedlały podział przestrzeni sypialnej i rozrywkowej.

Umieszczaj małe stoliki pod większymi

W ten sposób możesz zyskać kilka cennych metrów, a w razie potrzeby zawsze możesz rozłożyć wszystkie stoły naraz i stworzyć doskonałą jadalnię. W sprzedaży są nawet specjalne zestawy stolików, które idealnie dają się schować, mniejszy pod większym. Najlepiej też wyposaż wszystkie stoliki (lub nawet wszystkie meble) w kółka, tak, żeby można było je przestawiać z łatwością.

Po przeczytaniu tego poradnika na pewno masz już kilka pomysłów na to jak urządzić małe mieszkanie. Nie zapominaj, że aranżacja niewielkiej przestrzeni to zadanie z wieloma możliwymi rozwiązaniami, dlatego nie bój się zmian i śmiało testuj wszystkie pomysły, które przychodzą ci do głowy.

Artur Arbuz

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share