Jak stres oddziałuje na zęby?

Ostatnimi czasy w mediach dużo mówi się o negatywnym wpływie stresu na nasze zdrowie oraz wygląd. Żyjemy szybko i każdego dnia narażamy nasz organizm na przeżywanie stresu. Jego długotrwałe działanie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian lub stanów chorobowych. Dotyczy to także naszych zębów. Przeczytaj i sprawdź, w jaki sposób stres oddziałuje na nasze uzębienie.

Zaciskanie zębów i jego konsekwencje

Stres nie zawsze przynosi negatywne skutki. Kiedy występuje rzadko, pozytywnie wpływa na nasz organizm, sprawia bowiem, że pobudzają się jego reakcje odpornościowe. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy przeżywamy długotrwały stres.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: „Życie w częstym stresie może powodować poważne problemy ze zdrowiem. Choroby, występujące na skutek nadmiaru przeżywanego stresu, które dotykają nas najczęściej to choroba wieńcowa, zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka i nieprawidłowości występujące w obrębie naszego narządu żucia”.

Co to oznacza w praktyce?

„Nasz mózg w reakcji na sytuacje stresowe próbuje sobie z nimi radzić na różne sposoby. Jednym z nich jest rozładowywanie napięcia poprzez nieświadome napinanie mięśni narządu żucia oraz zaciskanie zębów” – tłumaczy nasz rozmówca.

A jakie mogą być konsekwencje zaciskania zębów?

„Długotrwałe zaciskanie i zgrzytanie zębami może skutkować powstawaniem pęknięć na szkliwie nazębnym, krwawieniem z dziąseł oraz powstawaniem ubytków zębów, zlokalizowanych przy ich szyjkach. Zaciskanie zębów może także prowadzić do ich rozchwiania i przeciążenia, a w efekcie stać się przyczyną okołowierzchołkowych stanów zapalnych. W skrajnych przypadkach zaś może nawet dojść do utraty zębów” – przestrzega nasz rozmówca.

Co istotne, zaciskanie zębów może również stać się przyczyną zaburzeń, które nie są bezpośrednio związane z naszą jamą ustną jak to miejsce w przypadku zaburzeń słuchu czy niepełnego otwierania ust. Zaciskanie i zgrzytanie zębami bywa także źródłem dolegliwości takich jak pieczenie oczu czy bóle głowy, brzucha, uszu, karku, ręki, barku, a nawet pleców.

Jak radzić sobie z takimi skutkami stresu?

Aby skutecznie radzić sobie ze skutkami nieświadomego zaciskania zębów, warto w tej sprawie poradzić się swojego stomatologa. Ten jest bowiem w stanie wybrać najlepszą dla nas metodę na zadbanie o powstałe już w naszym uzębieniu zmiany.

Rozwiązaniem zaś, które pomoże zapobiegać powstawaniu nowych zmian, może być szyna relaksująca, tworzona na bazie wycisku naszego uzębienia. Noszona w trakcie stresujących sytuacji, a także podczas snu sprawia, że zmniejsza się zarówno napięcie mięśniowe, jak i siła, z jaką zaciskamy zęby.

Ponadto możemy w domu wykonywać różne ćwiczenia, które skutecznie wspomogą walkę ze skutkami stresu. Jednym z nich jest masowanie policzków oraz skroni. Należy jedynie pamiętać, że nasz język musi wówczas znajdować się pomiędzy zębami.

Share