Główna » Fit sposoby » Jak się odchudzać? Najczęstsze błędy w odchudzaniu

Jak się odchudzać? Najczęstsze błędy w odchudzaniu

 Jak się odchudzać zdrowo oraz bezpiecznie? Co robić, a czego unikać, aby się nie rozchorować, a skutecznie zrzucić kilogramy? Ćwiczenia to nie wszystko – podstawą odchudzania, jak również zdrowego życia jest odpowiednio zbilansowana dieta.

            Dieta 1000 kalorii i jej prawdziwa twarz

Na ten moment dieta 1000 kalorii jest jedną z najpopularniejszych w Internecie. Jak sama nazwa wskazuje, owa dieta opiera się na tym, żeby dziennie dostarczać do organizmu tylko 1000 kalorii, czyli bardzo mało. Oczywiście nie chodzi w niej o to, żeby przez cały dzień zjeść jednego burgera w McDonaldzie, a raczej o częste, mało kaloryczne wartościowe posiłki. Oczywiście przechodząc na taką dietę, trzeba całkowicie zapomnieć o jakichkolwiek ćwiczeniach – dieta 1000 kalorii nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości energii do dodatkowego wysiłku fizycznego. Ponad to, jeżeli chcesz ją stosować dłużej, niż miesiąc, musisz skonsultować się z lekarzem. Nie będę jej opisywać dokładniej, ani podawać jadłospisów, ponieważ w ogóle nie popieram diet „ileś tam kalorii”, zwłaszcza tej. Dla mnie byłaby ona męcząca, ciągle chodziłabym głodna i wcale nie schudłabym więcej, niż na mojej aktualnej diecie. Poza tym, gdybym z niej zrezygnowała, po czym wróciła do normalnego odżywiania, kilogramy szybko by wróciły.

            Błędy w odchudzaniu – jak się NIE odchudzać?

Dieta 1000 kalorii jest wręcz wylęgarnią błędów w odżywianiu, zwłaszcza jeżeli ktoś chce z niej korzystać, nie posiadając elementarnej wiedzy na jej temat. Podobnie bywa z dietą białkową, a także z każdą inną. Wielu kobietom oraz mężczyznom wydaje się, że mogą się odchudzać na własną rękę, ale w rzeczywistości nie mają pojęcia, jak się odchudzać. Dlatego też wymienię w artykule najpopularniejsze błędy w odchudzaniu.

 1. Nie możesz mieć zbyt wysokich ambicji. U niektórych waga spada szybciej, a u innych wolniej. Pamiętaj jednak, że nie schudniesz od razu 10 kilogramów. Odchudzanie wymaga czasu, przechodząc na dietę zwykle chudnie się około 4 kilogramy miesięcznie i tego się trzymaj, to zdrowe tempo. Oczywiście jeżeli chudniesz więcej, ale masz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, to nawet lepiej.
 2. Głodówka to najgorszy pomysł, na jaki możesz wpaść. Nie dość, że całkowicie spowolnisz swój metabolizm, to osłabisz swój organizm. Złotą zasadą odchudzania jest to, żeby jeść CZĘSTO, ale MAŁO. Z pewnością jednak nie chodzi o to, żeby nie jeść nic.
 3. Zamiana napojów gazowanych na soki ze sklepu to nie jest rozwiązanie, ponieważ soki mają cukier, słodziki, fruktozę… to w rzeczywistości nic zdrowego. Jeżeli chcesz się napić soku, wyciśnij go sam/a, a napoje zamień na wodę.
 4. Błędy w odchudzaniu często wydają się być dość absurdalne, a jednym z nich jest monotonność. Każdemu w końcu znudzi się jeden i ten sam posiłek dzień w dzień. Ważne jest, aby posiłki były kolorowe i różnorodne, zapamiętajcie tę zasadę.
 5. Suplementy diety cię nie odchudzą – jasne, mogą pomóc zrzucić kilogramy znacznie szybciej, jeśli jednak nie zastosujesz diety, zmarnujesz swoje pieniądze. Poza tym suplementy diety powinny zostać dobrane przez doświadczonego dietetyka, który z pewnością doradzi ci najlepiej.
 6. Jak się odchudzać, a jak tego nie robić? Ano z pewnością nie powinno się robić długich przerw między posiłkami. Optymalny czas to 3 godziny. Z drugiej strony nie wolno też jeść zbyt często i całkowicie trzeba wyeliminować popularne przekąski, które są zmorą otyłych ludzi.
 7. Codzienne stawanie na wadze to niewłaściwe rozwiązanie. W ciągu dnia waga może się zwiększyć lub zmniejszyć o parę deko a nawet kilogramów – to naturalne. Dlatego najlepiej jest się ważyć rano, przed jedzeniem i raz na tydzień.
 8. I teraz największy błąd, czyli powrót do starych nawyków. Jak wspomniałam, dieta 1000 kalorii zmusiłaby mnie do takiego zachowania. A złotym środkiem jest to, żeby przejść na taką dietę, którą dacie radę stosować do końca swojego życia.

Jak widzicie, błędy w odżywianiu są różne, a jest ich o wiele więcej. Czasami możecie błądzić i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy,  uważajcie więc.

                Jak się odchudzać, aby było dobrze?

To nie jest takie skomplikowane, jakby się mogło komuś wydawać. Podstawową zasadą jest oczywiście to, aby mniej jeść – najczęstszą przyczyną nadwagi jest nadmierne dostarczanie kalorii do organizmu. Mnie pomogła również ogromnie zamiana napojów i soków na wodę, którą piję po dziś dzień (jedną, dwie butelki dziennie) – dzięki temu schudłam dodatkowo około 5 kilogramów. Oczywiście ważne jest  też to, żeby mieć pojęcie o tym, co się robi, więc zanim postanowisz przejść na jakąś konkretną dietę, poczytaj o niej… dużo. Dopiero wtedy, kiedy będziesz wiedzieć już wszystko, możesz zacząć się odchudzać. Każdemu pasuje co innego, dla mnie jednak podstawową zasadą tego, jak się odchudzać, jest jedzenie małych porcji co trzy godziny. Są to posiłki kolorowe, pełne warzyw. Kiedy się odchudzam jem to co lubię,  tylko po prostu mniej i rzadziej.

            Jak się odchudzać – podsumowanie

Można przejść na dietę na własną rękę, można powoli i samodzielnie wprowadzać do swojego życia zasady zdrowego odżywiania – wszystko jest dla ludzi. Osobiście jednak uważam, że najłatwiej oraz najbezpieczniej jest się odchudzać pod okiem  dobrego dietetyka. Nie będziecie się musieli wtedy martwić o błędy w odchudzaniu.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Komentarze (1)

 1. ćwiczenia na brzuch napisał(a):

  Super ćwiczenia na brzuch znajdują się na stronie eporady.eu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share