Główna » Sposób na zdrowie » Jak radzić sobie z zespołem suchego oka – 3 sposoby

Jak radzić sobie z zespołem suchego oka – 3 sposoby

Cierpisz na objawy związane z zespołem suchego oka? Jeśli dotyczą cię pieczenie, swędzenie, dyskomfort widzenia lub falujący obraz, nadwrażliwość na światło oraz uczucie obecności piasku pod powiekami, suchość oka lub nadmierne łzawienie – to znak, że warto skonsultować się z okulistą. Na objawy związane z ZSO skarży się nawet co piąty pacjent.

Mimo, że zespół suchego oka uważa się za chorobę nieuleczalną, można w znacznym stopniu poprawić komfort widzenia u chorego, wprowadzając w życie kilka nawyków. Odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu, dobrze dobrane krople do oczu oraz lekka modyfikacja nawyków mogą zdziałać cuda.

1. Stosuj nawilżające krople do oczu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z suchością oka jest stosowanie leków, jak: nawilżające krople do oczu, sztuczne łzy albo specjalistyczne żele. Należy przy tym pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rodzaju leku. Ważne, aby były to nawilżające krople do oczu, a nie na przykład krople do zaczerwienionych oczu.

Podczas gdy ten pierwszy rodzaj substancji może przynieść znaczącą ulgę, krople do czerwonych oczu mogą pogorszyć stan oka, zwiększając ciśnienie w gałce ocznej. Zanim samodzielnie dobierzesz krople, koniecznie skonsultuj się z okulistą albo z farmaceutą.

2. Gimnastykuj oczy

Odczuwasz pieczenie, swędzenie i suchość oka? A może wręcz przeciwnie, twoje oczy nadmiernie łzawią a jednocześnie nie masz poczucia odpowiedniego nawilżenia rogówki? Bardzo skutecznym sposobem poradzenia sobie z sytuacją, szczególnie jeśli nawilżające krople do oczu zostawiłeś w domu, będzie krótka gimnastyka oczu. Zamknij powieki i przez 2- 3 minuty poruszaj gałkami ocznymi w lewo, prawo na górę i w dół. W ten sposób masz szansę wspomóc naturalny proces produkcji łez i dzięki temu nawilżyć spojówki. Innym sposobem na pobudzenie wytwarzania filmu łzowego jest szerokie ziewanie.

3. Rób przerwy od pracy przy komputerze

Spędzasz dużo czasu przed ekranem komputera, a w przerwach sprawdzasz media społecznościowe na smartfonie? Właśnie z powodu wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem objawy związane z zespołem suchego oka dotykają coraz młodszych osób. Niegdyś suchość oka dotyczyła pacjentów po 50 roku życia, obecnie na pierwsze symptomy skarżą się nawet 30-latkowie. Jak zminimalizować ryzyko?

Należy najczęściej jak to możliwe – optymalnie kilka minut raz na godzinę – robić przerwy podczas korzystania z komputera, telefonu albo oglądania telewizji. Ważne jest, aby przerwę wykorzystać na czynność niewymagającą korzystania z ekranu. Oznacza to przykładowo, że odpoczynkiem od komputera nie będzie przerwa spędzona na graniu na smartfonie. Lepiej czas ten wykorzystać na spacer lub zwyczajne wyglądanie przez okno.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share