Główna » Fit sposoby » Jak przejść na wegetarianizm?

Jak przejść na wegetarianizm?

Dieta wegetariańska, dieta wegańska budzi u wielu z nas zdziwienie. Pierwsze o czym myślimy to zapewne- co można jeść będąc na takiej diecie, że to trudne, skomplikowane i niewarte zachodu. Otóż, nie jest to wcale takie trudne. Sama przez to przechodziłam lata temu i z przyjemnością podzielę się z Wami radami jak przejść na wegetarianizm!

Dlaczego akurat dieta wegetariańska?

Istnieje kilka powodów dla których postanawiamy zmienić swoją dotychczasową dietę. Bywa, że zmiany sposobu odżywiania są dla nas trudne, zwłaszcza przy dietach odchudzających. Jednakże nasza tematyka opiera się na bazie diety wegetariańskiej. Szeroko rozpowszechnionym powodem wśród wegetarianów jest oczywiście tolerancja dla zwierząt. Choć jak doskonale wiem, nie każdy wegetarianin powie, że to jest główna przyczyna wykluczenia mięsa ze swojej diety. Odzywa się tu pojęcie etyki i tzw. „szowinizmu gatunkowego”.  Niektórzy ludzie zwyczajnie odczuwają wstręt do zjadania produktów pochodzenia zwierzęcego –tu zalicza się także dieta wegańska. Dieta wegańska polega na wykluczeniu ze swojej diety wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego czyli np. mleka, miodu czy serów. Kontrowersje wzbudza także temat samego składu mięsa, jego zaleganiu i gniciu w żołądku czy nawet „ścieraniu” odpowiedniej mikroflory bakteryjnej w jelitach. Białko zwierzęce w mięsie posiada wiele wolnych rodników będącymi jednymi z przyczyn powstawania raka. Względy zdrowotne!! Otóż to! Mięso wpływa na powstawanie cholesterolu w świetle żył, sprawiając jednocześnie że krew nimi płynąca ma „mniej miejsca” i zwiększa się ryzyko zawałów, mięso otłuszcza także narządy wewnętrzne utrudniając ich funkcjonowanie! Co więcej? Wystarczy się przyjrzeć budowie naszego organizmu i porównać jego budowę- zęby, jelita, żołądek- by z łatwością stwierdzić, że człowiek jest przystosowany do prowadzenia roślinnej diety niż mięsnej. I odpowiedzcie sobie na pytanie? –Kto dłużej pożyje? Człowiek jedzący wyłącznie owoce i warzywa czy wyłącznie mięso? Mam nadzieję, że odpowiedź przyszła Wam do głowy z łatwością!!

A zatem jak przejść na wegetarianizm?

Tak naprawdę przejście na dietę wegetariańską jest banalnie proste. Choć z początku to może wydawać się niesamowitym wyzwaniem to zapewniam ze tak nie jest!! Skąd to wiem? Sama przechodziłam ten proces! Potrawy wegetariańskie są tak różnorodne i każdy niemal produkt można przyrządzić na niemal MILION SPOSOBÓW!! Wystarczy odrobina chęci i szczypta kreatywności i mamy gotowe danie!! Ale jak przejść na wegetarianizm skoro trudno nam zrezygnować z najlepszych dań? Potrawy wegetariańskie można uzyskać nawet z Waszych ulubionych potraw, które pierwotnie zawierają mięso. Wystarczy tak naprawdę mięso zamienić na tofu, soję czy jeszcze jakiś inny produkt! Kochasz burgery? To może taki z kotletem z czerwonej fasoli? Uwielbiasz spaghetti alla bolognese? Dlaczego nie zamienisz mięsa na soję w sosie? Zapewniam, że efekt Was zaskoczy! Może nawet okaże się o niebo lepszy od oryginału?! Jak wspomniałam –szczypta kreatywności, a jesteście w stanie upichcić naprawdę przepyszne dania! Wiesz już jak przejść na wegetarianizm więc do dzieła!!  I naprawdę nie ma się czego bać! Wegetarianizm nie gryzie!!

Sandra Mirończuk

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Komentarze (1)

  1. Mary napisał(a):

    Nie trzeba od razu siedzieć w kuchni i gotować niewiadomo jakie potrawy. Jestem wegetarianką i po prostu nie jem mięsa. Omijam mięso szerokim łukiem, nie faszeruje się jakiś drogim tofu czy innymi wynalazkami. Wystarczy nie jeść mięsa, po miesiącach organizm się już do tego przyzwyczai i nie będzie potrzebował przyprawionego kurczaka czy śledzi. Proste i zdrowe. I chudniesz! Zdrowie od razu wraca do normy. Gdy jadłam mięso chorowałam 3 razy do roku, a teraz to już nie pamiętam kiedy miałam grypę lub byłam u lekarza. Etyka i zdrowie najważniejsze. W jakiś sposób można uratować świat nie zabijając zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share