Główna » Sprytny sposób » Jak poprawić mleczność loch?

Jak poprawić mleczność loch?

Mleczność loch wpływa bezpośrednio na dobrostan, odporność oraz przyrosty masy prosiąt. Dbanie o wysoką mleczność lochy jest więc w najlepiej pojętym interesie hodowcy trzody chlewnej. Jej waga jest jeszcze większa w przypadku dużych miotów. Jak poprawić mleczność loch, która zapewni prosiętom prawidłowy wzrost i wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze?

Co ma wpływ na mleczność lochy?

Zapewnienie wysokiej mleczności lochy to inwestycja w gromadkę dorodnych i zdrowych prosiąt, z których wyrosną wartościowe z punktu widzenia hodowcy tuczniki. Zanim przejdziemy do sposobów na zapewnienie losze obfitej laktacji, dowiedzmy się, jakie czynniki mają na nią wpływ. O ich wymienienie poprosiliśmy eksperta z Wytwórni Mieszanek Mineralnych i Dodatków Paszowych Bentawet:

„Duży wpływ na laktację ma to, co je locha oraz w jakich ilościach. W okresie ciąży i wykarmiania młodych jej potrzeby gwałtownie wzrastają, należy więc podawać znacznie więcej paszy – nawet dodatkowe pół kilograma na każde młode. Z drugiej strony, aby uniknąć zaparć, nie można jednorazowo przekarmiać samicy. Lepiej rozdzielić dzienną porcję paszy na trzy mniejsze odpasy niż dwa duże. Inaczej może dojść do zaparć, które obniżą apetyt zwierzęcia i efekt będzie odwrotny do zamierzonego”!

Nie należy zapominać o wodzie. Świnia w okresie okołoporodowym (i nie tylko!) powinna mieć do niej stały dostęp. Pobór wody u lochy wzrasta z każdym młodym. Niedostateczne nawodnienie może powodować znaczny spadek mleczności i niemożność wykarmienia licznego miotu.

Na apetyt lochy wpływ ma wiele czynników. Niekorzystnie działa tu zbyt duży udział włókna w paszy. Nie należy pomijać też warunków: locha przebywająca w zbyt wysokiej temperaturze, zestresowana obecnością innych zwierząt i hałasem, będzie jadła mniej chętnie. Należy więc zadbać nie tylko o ilość paszy, ale też jej skład oraz o dobrostan zwierzęcia, ponieważ poród i karmienie to ogromne wyzwanie dla organizmu lochy. Jej kondycja po urodzeniu młodych i ich wykarmieniu wpłynie bezpośrednio na zdolność reprodukcyjną, wystąpienie kolejnej rui, liczbę i stan następnych młodych.

Jak podnieść mleczność lochy?

Aby locha miała pod dostatkiem mleka dla młodych, należy zapewnić jej odpowiednią ilość pokarmu oraz wody, a także higieniczne i spokojne środowisko. Ponadto można stosować dodatki paszowe, które poprawią apetyt świni, zwiększą przyswajanie składników odżywczych z paszy i zapobiegną problemom gastrycznym. Do takich preparatów zalicza się dodatek paszowy Bentawet P.

To całkowicie bezpieczny środek, który może być podawany ciężarnym lochom i prosiętom. Dietę świni można wzbogacić o Bentawet P już dwa tygodnie przed porodem, aby przygotować ją na okres laktacji. Wystarczy raz dziennie dodać jedną czubatą łyżkę stołową do paszy suchej lub mokrej.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share