Główna » Sposób na rodzinę » Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

O ile w przypadku nowonarodzonego potomka pytanie nie ma racji bytu, bo taka jest fizjologia, kilkutygodniowy noworodek budzi się średnio co dwie, cztery godziny. Przyczyna jest prosta: jego układ pokarmowy dopiero uczy się trawienia, a płynne mleko szybko przelatuje przez brzuszek i powoduje głód. Natomiast w sytuacji gdy nasz roczniak każdego dnia budzi się na nocne karmienie, może jednak warto zastanowić się jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy.

Ile  matek tyle opinii na temat tego, czy to możliwe by by zakończyć nocne karmienie, kiedy można próbować i jakie metody zastosować. Wiadomo jednak, że im częściej jesteśmy niewyspani , tym bardziej negatywnie odbija się ten fakt na naszym zdrowiu i życiu rodzinnym. ,,Matka zombie’’ nie jest w pełni radosną , ciągle gotową do zabawy matką i wiecznie uśmiechnięta i wyluzowaną żoną. Może więc  warto zastanowić się jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy.

Sposoby  jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy:

  1. Pauza

Od narodzenia warto stosować francuską metodę pauzy, która polega na chwilowym odczekaniu zanim podejdziemy do dziecka. Często metoda jest źle odbierana i kojarzona z przetrzymywaniem dziecka do tzw. ,,wypłakania się’’, co absolutnie nie jest dobrym pomysłem. Nasza pociecha pomyśli wtedy, że nie ma nas w pobliżu gdy najbardziej jesteśmy potrzebni. O co więc chodzi w tej metodzie? Pauza to nic innego jak zachowanie umiaru, nie biegnijmy od razu na nocne karmienie gdy tylko usłyszymy mruknięcie naszego niemowlaka, odczekajmy chwilę, dziecko często się przebudza a później samo zasypia, dajmy mu szanse na naukę samodzielności, nie zawsze jedyną jego potrzebą jest nocne karmienie.

  1. Trafna analiza potrzeb malucha

Znacie to? Pociecha się budzi a kochana mama już czeka z mleczną krainą, nie wnikajmy czy naturalną czy sztuczną. Jest!! Da nam jeść. A może to nie była pierwotna potrzeba dziecka? Może obudziła pieluszka, może zimno w nóżki się zrobiło albo sąsiad zbyt głośno oglądał wiadomości. Zanim zaserwujemy nocne karmienie, wykluczmy wszystko inne co mogło spowodować pobudkę malca.

  1. Nocne jedzenie? Zabawa w oszukiwanie.

Kiedy już zastosujemy dwie powyższe  metody i nie przyniosą one oczekiwanych efektów, to jak oduczyć nasz dziecko jedzenia w nocy? Znaną od dawien dawna metodą  jest tzw. oszukiwanie. Nie brzmi ładnie i zbyt etyczne z punktu widzenia pociechy tez może i nie jest, ale znane są w historii przypadki kiedy zadziałało. Na czym polega: otóż zamiast ciepłego mleczka podajesz swojemu dziecku ciepłą wodę. W pewnym momencie mądra istotka zaczyna rozumować, że nie opłaca jej się przerywać jakże miłego snu na wodę, której walory smakowe są o wiele niższe niż mleka.

Z pewnością temat: jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy nie został wyczerpany ale pewnie znajdzie się ktoś chętny do wypróbowania tych metod, nie są one drastyczne, nie powodują uszczerbku na zdrowiu dziecka ani matki a jeśli mogą polepszyć komfort naszego snu może warto spróbować. Oczywiście nie zapomnijcie sprawdzić czy dziecko w trosce o smukła sylwetkę nie głoduje w ciągu dnia 😉 Powodzenia!

Kinga Partyczyńska

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share