Główna » Bez kategorii » Jak odmawiać? Sprawdź!

Jak odmawiać? Sprawdź!

Kolega z pracy prosi Cię o napisanie za niego raportu? Przyjaciółka o pomoc w przeprowadzce? Sąsiadka o zaopiekowanie się jej nieznośnym psem podczas gdy ona będzie spędzać urlop na jakiejś tropikalnej wyspie? Masz wrażenie, że inni wchodzą Ci na głowę i zarzucają Cię swoimi problemami i sprawami do załatwienia? Masz wrażenie, że to Ty pomagasz wszystkim, a nikt nie pomaga Tobie? Nie wiesz co z tym zrobić?

Naucz się jak odmawiać ludziom. Nie chodzi tutaj o odmawianie wszystkim i wszystkiego, musisz nauczyć się ustalać priorytety. Czy ważniejsze jest dla Ciebie, aby kolega z pracy Cię lubił, a sąsiadka uśmiechała się do Ciebie na klatce schodowej? A może spędzenie czasu z bliskimi lub poświęcenie chwili dla siebie i własnego zdrowia psychicznego? Ustalmy priorytety i nauczmy się jak odmawiać.

JAK ODMAWIAĆ ASERTYWNIE?

Jak odmawiać skutecznie i bez poczucia winy? Jak odmawiać nie niszcząc przy okazji bliskich relacji? Jak odmawiać, aby czuć się dobrze samemu ze sobą?

Odpowiedź jest prosta. Należy odmawiać asertywnie. Asertywnie czyli jak? Tak, aby osoba do której kierujemy naszą odmowę zrozumiała i jednocześnie nie poczuła się odrzucona, ani urażona. Taka odmowa jest nam szczególnie potrzebna w przypadku, gdy chcemy odmówić osobie nam bliskiej i z którą chcemy mieć dobry kontakt.

Asertywna odmowa, aby była jasna i stanowcza, powinna zawierać w sobie kilka niezbędnych elementów, które razem tworzą integralną całość asertywnej odmowy.

Pierwszy i zarazem najważniejszy z elementów to słowo NIE. Jedno proste słowo na początku naszej wypowiedzi da rozmówcy jasno do zrozumienia jaka jest nasza decyzja. Jednocześnie nada naszej wypowiedzi charakter stanowczości postanowienia.

Kolejny element to lakoniczna informacja o decyzji, takie rozwinięcie słowa NIE. W tej części wypowiedzi informujemy proszącego, że nie postąpimy zgodnie z jego życzeniem.

Trzeci i równie istotny element to uzasadnienie naszej decyzji. Jest to czas na wyjaśnienia prawdziwych powodów, z których odmawiamy. Ważne jest również użycie odpowiednich słów, aby nasza wypowiedź pozostała jasna i klarowna. Jeśli chcesz, aby rozmówca zrozumiał i zaakceptował twoją odmowę używaj słów takich jak: „chcę”, „wolę”, „postanowiłem”, „wybieram”. Zamknie to drogę twojemu rozmówcy do negocjowania swojej prośby i jej ewentualnego spełnienia. Jeśli rozmawiamy z bliską nam osobą możemy trochę naszą wypowiedź zmiękczyć. Dodając na przykład zwrot „przykro mi, ale…”. Jeśli jednak dotyczy to relacji zawodowych nigdy naszej odmowy nie zmiękczajmy. Bądźmy grzeczni, ale stanowczy i pewni siebie.

Tak sformułowana odmowa powinna spotkać się ze zrozumieniem i akceptacją.

TROCHĘ ZDROWEGO EGOIZMU

Odmawiając boimy się, że ktoś posądzi nas o bycie egoistą i troski tylko o siebie i własne sprawy. Boimy się, że nasze relacje z bliskimi się pogorszą. Boimy się, że atmosfera w pracy się popsuje. Boimy się wielu rzeczy. Jeśli jednak nauczymy się asertywności i nauczymy się jak odmawiać nie raniąc przy tym innych zyskamy pewność siebie i szacunek innych. Nie bójmy się zatem odmawiać jeśli czegoś naprawdę nie chcemy. Nie bójmy się używać słowa NIE. Nie bójmy się odrobimy zdrowego egoizmu. Jego odrobina jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Autor: Magdalena Nykiel

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share