Skuteczne metody pielęgnacji włosów i skóry głowy. Sprawdź nasze rady!

Włosy zazwyczaj po prostu myjemy. Niekiedy, jeżeli oczywiście mamy na to czas, nakładamy również na nie ulubioną odżywkę. Nie w każdym przypadku pozwala to jednak na osiągnięcie zadowalających rezultatów. Dlatego w celu poprawy kondycji włosów oraz skóry głowy warto sięgnąć po dodatkowe metody, np. olejowanie lub peeling. Jak dbać o włosy?

Zalety olejowania włosów

Zabieg ten jest znany i powszechnie praktykowany w wielu miejscach na świecie. Co ciekawe, również w Polsce olejowanie włosów zyskuje coraz większą popularność. A wynika to przede wszystkim z faktu, że wspomniana metoda zapewnia satysfakcjonujące efekty oraz wiąże się z niewieloma przeciwwskazaniami. Na czym konkretnie to polega? Wystarczy jedynie nałożyć wybrany olej na całej długości włosów i po kilku godzinach zmyć naturalny preparat przy zastosowaniu szamponu. Dzięki temu włosy staną się nie tylko bardziej elastyczne i błyszczące, ale także mniej podatne na urazy mechaniczne oraz puszenie się pod wpływem wilgoci. Co więcej, niektóre oleje sprawdzają się przy odżywianiu skóry głowy i wzmacnianiu cebulek. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie. Mianowicie, nie należy trzymać oleju na skórze głowy dłużej niż przez godzinę. Może to bowiem skutkować wzmożonym wypadaniem włosów.

Peeling skóry głowy

Podobnie jak cera w okolicach twarzy, skóra głowy raz na jakiś czas również potrzebuje odpowiedniego oczyszczenia. Wykonanie peelingu w tym obszarze pozwoli na usunięcie martwego naskórka, resztek kosmetyków i nagromadzonych substancji filmotwórczych. W rezultacie, zapewni to lepszą wchłanialność preparatów zawierających składniki odżywcze oraz spotęguje efekty pielęgnacji włosów. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z intensywnością i częstotliwością peelingów w tych okolicach. Zabieg tego typu powinno się wykonywać maksymalnie raz w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie naskórka doprowadzi bowiem do szybszego przetłuszczania się skóry głowy.

Jak korzystać z szamponu?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przy użyciu szamponu powinno się myć głównie skórę głowy. Natomiast w przypadku włosów, wystarczy rozprowadzić na całej ich długości pianę wytwarzaną przez zastosowany preparat. Co więcej, w trakcie mycia warto wykonywać delikatne ruchy samymi opuszkami palców – żeby nie podrażnić skóry głowy. Znaczenie mają także preparaty kosmetyczne, po które sięgamy w codziennej pielęgnacji. Najlepsze rezultaty da stosowanie szamponów z naturalnymi składnikami lub łagodnymi detergentami (bez SLS i SLeS). Przy dokładniejszym oczyszczaniu sprawdzi się zaś omówiony wcześniej peeling.

Właściwe odżywianie włosów

Zasada jest tutaj prosta: odżywkę należy nakładać po każdym myciu, gdyż zarówno ułatwia ona późniejsze rozczesywanie włosów, jak i chroni je przed urazami mechanicznymi. Raz w tygodniu można także zastosować inne preparaty kosmetyczne, np. maskę. Po jej nałożeniu warto owinąć włosy folią i ręcznikiem, a następnie zostawić na około pół godziny. Wytworzone w ten sposób ciepło spowoduje bowiem, że składniki aktywne zawarte w masce będą się znacznie lepiej wchłaniały. Jednakże, jeżeli włosy są podatne na obciążenie i źle tolerują produkty o intensywnym działaniu odżywczym, zabieg należy przeprowadzić przed myciem.

Jak zabezpieczyć końcówki?

Jest to czynność często pomijana, a równocześnie – niezwykle ważna w przypadku właściwej pielęgnacji włosów. Innymi słowy, bez odpowiedniego zadbania o końcówki trudno będzie osiągnąć zadowalające rezultaty. Tym bardziej, że właśnie ta część włosa jest narażona na ciągłe urazy mechaniczne. W jaki sposób można temu zaradzić? U wielu osób wystarczające okaże się nałożenie zabezpieczającego serum lub naturalnego oleju. Wspomniane substancje opóźnią proces nadmiernego wysychania i rozdwajania się końcówek. Jeśli jednak zniszczenia są duże, żaden preparat nie zapewni skutecznej regeneracji włosów. Konieczna więc będzie wizyta u fryzjera.

Źródło: Qclinique.pl

Share