Główna » Sposób na rodzinę » Herbatki dla noworodka

Herbatki dla noworodka

Herbatki dla noworodka to temat rzeka – każda mama ma swoją opinię, wszystkie firmy reklamują i zachwalają swoje produkty, a ty stoisz między nimi i nie wiesz, jaką podjąć decyzję. Na początku nie musisz się zastanawiać, czym przepajać noworodka, jeżeli karmisz go piersią. Dopiero kiedy zdecydujesz się na mleko modyfikowane lub zaczniesz wprowadzać inne produkty do diety maleństwa, stajesz przed dylematem, jakie herbatki dla niemowląt wybrać. Woda, herbatki przeznaczone specjalnie dla dzieci, czy zioła?

            Jakie herbatki dla niemowląt – rynek szaleje

Każdy ma własną opinię na temat, czym przepajać małe dziecko. Jednym z wyjść są herbatki dla noworodka, ale problem jest taki, że jest ich naprawdę wiele. Najbardziej popularne są chyba herbatki ziołowe lub owocowe – możesz je przygotowywać sama w domu, jednak musisz pamiętać, że niektóre składniki mogą być dla dzieci szkodliwe. Dlatego też przedstawię kilka rodzajów herbatek zdrowych, wspomagających leczenie różnych przypadłości.

  1. Herbata rumiankowa – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Można ją podawać również w trakcie ząbkowania, złagodzi ból. Jeżeli chodzi o wiek dziecka, to można ją pić praktycznie od pierwszych dni życia.
  2. Herbata z lipy, czarnego bzu lub malinowa – można je podawać razem lub oddzielnie, jak kto woli, dopiero od szóstego miesiąca. Takie herbatki wspomagają trawienie i obniżają temperaturę (warto ją stosować, kiedy dziecko ma stan podgorączkowy).
  3. Herbata miętowa – na dzieci działa podobnie, jak na dorosłych, czyli rozkurczowo. Dobrze wpływa na bóle brzucha, czy kolki malucha. Można ją podawać od szóstego miesiąca życia.
  4. Herbata z kopru włoskiego – ona również działa na kolki oraz bóle brzucha. Dodatkowo wspomaga trawienie i niweluje wzdęcia, a to wszystko od pierwszego dnia życia.
  5. Herbata z dzikiej róży – wzmacnia odporność, można ją stosować po czwartym miesiącu.
  6. Herbata z melisy – łagodzi kolkę, działa uspokajająco, a używać jej można tak samo, jak herbatki z dzikiej róży.
  7. Herbata kminkowa – to pozycja dla nieco starszych dzieci. Co prawda można ją stosować już po szóstym miesiącu, ale w niewielkich ilościach. Wspomaga trawienie, łagodzi bóle brzucha oraz pobudza apetyt.

Herbatki dla noworodka, które wymieniłam są bezpieczne i bez problemu można je przygotować w domu, nie wydając ogromnych pieniędzy na firmowe granulaty. Jest to dobre rozwiązanie i alternatywa, aczkolwiek nie ukrywam, że jedyną herbatką, jaką podawałam córce, była herbatka koprowa, a to i tak okazyjnie.

            Czym przepajać noworodka – wodą, sokiem, ziołami?

Jakie herbatki dla niemowląt można przyrządzać samemu już wiecie, teraz pora na resztę pomysłów. Dobrym rozwiązaniem są również soki, ale nie stuprocentowe, w dodatku małe porcje. Pediatrzy zalecają dawać niemowlakowi nie więcej niż 90 ml soku rozcieńczonego z wodą. Moja córka uwielbia jabłkowe soki z Sandomierza, a najbardziej chyba jabłko i aronie. Teraz, kiedy ma już półtora roku, nie rozcieńczam ich. Natomiast głównym napojem, jaki spożywa moje dziecko, jest po prostu woda źródlana. Jest zdecydowanie najzdrowsza, niekaloryczna oraz gasi pragnienie. Nawyk picia wody warto jest rozwijać już u maluchów, wystąpi mniejsze prawdopodobieństwo, że kiedyś sięgnie po słodkie napoje i będzie miało nadwagę. Oczywiście to, co pije dziecko, jest osobistą decyzją każdego z rodziców i dopóki działamy rozważnie, nie będzie żadnych problemów.

            Herbatki dla noworodka – podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiecie, czym przepajać noworodka i jakie herbatki dla niemowląt warto wybierać. Tak jak pisałam, moim ulubionym napojem (tak samo, jak mojej córki) jest woda. Ale nie oznacza to, że nigdy nie dałam jej herbaty, czy soku. Według mnie wszystko powinno się po prostu równoważyć i pozwolić dziecku spróbować każdego z wymienionych napojów.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share