Hejterzy – skąd w nich tyle nienawiści?

Istnieje wiele powodów dla których hejterzy będą obecni w twoim życiu. Nie obawiaj się jednak: na hejtowanie możesz się odpowiednio przygotować, jeśli tylko postarasz się zrozumieć, czym kieruje się w swoich działaniach pospolity hejter. Przygotowaliśmy dla was listę rzeczy, która pomoże wam wczuć się w jego rolę.

Najczęstsze powody hejtu

 

Masz coś, czego hejterzy nie mają.

To, że zazdrość jest motorem hejtu, wiadomo nie od dziś. Jeśli więc odnosisz sukces za sukcesem, awansujesz w pracy, jeździsz w dalekie, egzotyczne podróże albo zwyczajnie kupujesz sobie nowy samochód musisz być przygotowana, że twoje zwycięstwa potrafią zasmucić niejedną osobę. Twój hejter to ktoś, kto właśnie odkrył, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe i nie wszystkich stać na te same rzeczy. Nie każdy może sobie pozwolić na wszystko, a kiedy to właśnie hejterowi przyjdzie zdać sobie sprawę, że czegoś mu brakuje, zaczyna się tzw. hejtowanie. W rzeczywistości jest to sposób radzenia sobie z poczuciem niższości w porównaniu z tobą.

Hejter uważa, że nie zasługujesz na to, co masz.

Spoglądając na to jak dobrze sobie radzisz, jaką popularnością i sławą się cieszysz, jak wielu otacza cię prawdziwych przyjaciół lub jak szybko rozkwita twoja kariera hejter samodzielnie stwierdza, że nie jesteś wart żadnego ze swoich sukcesów. Dzieje się tak dlatego, że hejterzy to bardzo powierzchowne kreatury, które zwracają uwagę tylko na efekty i to, co widać gołym okiem. Żaden nienawistny osobnik nie zada sobie nigdy trudu, by wczuć się w twoją rolę, zapytać i przekonać się jak wiele stresu, walki z samym sobą oraz poświęceń kosztują cię twoje zwycięstwa. Twoje obawy i bóle nie istnieją w powierzchownej ocenie hejtera, dlatego atakuje cię bez żadnych wyrzutów sumienia.

Hejter ma obsesję na twoim punkcie.

Oprócz tego, że dla hejterów życie ma postać zawodów, w których nie dopuszczają twojej wygranej, są to osoby ciągle rozpamiętujące przeszłość. Nierzadko też okazuje się, że ty i twój zagorzały hejter macie za sobą kawałek wspólnej historii. Może byliście kiedyś przyjaciółmi, ale wasze drogi się rozeszły, może kochankami, którzy nie wyjaśnili sobie dotąd powodów zerwania. Tak czy inaczej, twój hejter to najczęściej osoba, która wciąż żywi do ciebie urazę za jakąś konkretną rzecz. Nie jest jeszcze gotów, by ci przebaczyć, więc posyła ci kolejny nie do końca zdrowy komentarz.

Hejter jest niezadowolony z własnego życia.

To właśnie to niezadowolenie sprawia, że hejter chce, aby także inni mieli problemy, byli nieszczęśliwi i żałośni. Hejterzy dążą do tego, aby zakłócić względny spokój swojej ofiary i tym samym jak najbardziej przeszkodzić jej w cieszeniu się z życia. Jeśli oni nie mogą być szczęśliwi, to także i ty nie powinieneś – oto ich logika.

Hejter hejtuje, bo może.

Internet i związana z nim anonimowość pozwalają hejterom działać bez konieczności brania odpowiedzialności za własne słowa. To bardzo wygodne, ale przede wszystkim tchórzliwe. W rzeczywistości niewirtualnej najczęściej hejter pozostaje w ukryciu i nigdy nie zdobywa się na odwagę, by powiedzieć, co myśli. Tylko sieć daje mu tyle władzy, by móc dotrzeć do swojej ofiary i spróbować ją publicznie skrytykować.

Hejter pragnie zwrócić na siebie uwagę.

Każdy napędzany nienawiścią miłośnik hejtowania boi się jednej rzeczy. Wierzcie lub nie, ale hejterzy nie znoszą ciszy. Do spełnienia potrzebna jest im świadomość, że obiekt w który skierowali swoje hejtowanie odebrał wiadomość. Nie powinniśmy więc dawać im tej satysfakcji. Jeśli odpowiesz na hejt, hejterzy będą tylko jeszcze bardziej podekscytowani, sprawisz im radość i dasz okazję do kontynuowania dzieła zniszczenia. Przemówienie im do rozsądku jest niewykonalne, bowiem oni potrzebują twojej odpowiedzi nie po to, by cię zrozumieć, ale po to by cieszyć się świadomością, że zależy ci na ich opinii.

Hejter hejtuje, bo nie ma w życiu nic lepszego do roboty.

I z tego powodu można hejterom jedynie współczuć. Życie, w którym znajduje się czas na prześladowanie ludzi w sieci, surfowanie w poszukiwaniu nowych obiektów do wyładowania się w komentarzach, to życie bardzo puste i nudne.

Wszystkie ich internetowe występy służą temu, by choć na moment obdarzyć ich poczuciem sensu i osiągnięcia czegoś w życiu. Nie jest wykluczone, że twoi hejterzy wcale nie nienawidzą cię aż tak bardzo jak się wydaje. Być może oni po prostu polubili hejtowanie i stało się ono dla nich sposobem na wyrażanie się lub stylem bycia. Wszystko co możemy zrobić w związku z ich działaniami, to życzyć im jak najlepiej. Być może, gdy w końcu sami coś osiągną ich nastawienie się zmieni.

Artur Arbuz

Share