Główna » Sprytny sposób » Gry komputerowe – jak wpływają na organizm człowieka?

Gry komputerowe – jak wpływają na organizm człowieka?

W mediach ciągle słyszymy, jakie to gry komputerowe są uzależniające i wyniszczające. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ gry komputerowe niosą ze sobą  również wiele dobrego i właśnie te zalety grania w dobre gry postaram się przedstawić w artykule.

            Gry komputerowe, a uzależnienie od komputera

Zacznę od tego, co złe – weźmy na cel uzależnienie od komputera, o którym jest ostatnio bardzo głośno. To fakt, że na podwórkach, czy pod blokami widzi się coraz mniej dzieci. Większość z nich woli spędzać czas w domu, przed komputerami, tabletami, smartfonami albo innymi nowoczesnymi gadżetami technologicznymi. Ale czy to oznacza, że są uzależnieni bezpośrednio od gier komputerowych? To prawda, że dobre gry są wciągające i ciężko się od nich czasami oderwać, ale większość z nich również rozwija. Gorzej, jeżeli uzależnienie od komputera dotyczy portali społecznościowych, na przykład od Facebook’a – to może być naprawdę niebezpiecznie. Uzależnienie od komputera może występować na różnych podłożach, dlatego nie można wszystkiego zrzucać na gry komputerowe, bo one akurat są najmniej niebezpiecznie.

            Gry komputerowe niszczące psychikę dzieci

Wspominam o tym, ponieważ słyszałam kilka historii, że dzieci rzucały się z okien, bo myślały, że będą latać albo stawały się agresywne z powodu gier pełnych przemocy. Pragnę w tym wypadku podkreślić, że wszystkie gry komputerowe mają ograniczenia wiekowe i na przykład GTA nie jest przeznaczone dla siedmiolatków. Rodzice często nie zwracają na to uwagi, a później narzekają, że uzależnienie od komputera i agresja to wina producentów gier, a nie ich nieodpowiedzialności. Także przestrzegam wszystkich, że dobre gry to takie, które są odpowiednio dobrane do wieku danej osoby. Pamiętajcie również, że to rodzice powinni wychować dziecko, rozmawiać z nim, pomóc kontrolować gniew. Wiem, że to nie jest proste, bo sama mam strasznie wybuchową córkę, ale to nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za nią. To ja muszę jej wszystko wytłumaczyć, pokazać jak działa świat i wyjaśnić w jaki sposób powinna kontrolować swoje emocje – warto o tym czasami pomyśleć.

            Gry  komputerowe i ich pozytywny wpływ na rozwój mózgu

I w końcu upragniony akapit – prawda jest taka, że dobre gry to takie, które wciągają. Pragniemy poznać historię świata przedstawionego oraz bohaterów, chcemy wniknąć całkowicie w opowieść, właściwie stajemy się postacią, którą gramy. Gry komputerowe powinny być traktowane jako pasja, hobby, coś co robimy, aby się zrelaksować. Grając w dobre gry rozwijamy nie tylko swój refleks, ale również wyobraźnię. Często słyszę „A co ty widzisz w tych grach?” albo „Że ci się chce tyle grać na tym komputerze” – owszem, chce mi się. I uważam, że jest to o wiele lepsza rozrywka niż wyjście do galerii na zakupy, czy siedzenie na Facebooku, Twitterze, czy innym kwejku. Istnieją również edukacyjne gry komputerowe dla najmłodszych, które nauczą ich liter, cyfr, a nawet obcego języka – to wspaniała alternatywa dla sztywnych polskich schematów nauczania. Oczywiście nie dla każdego, bo wszyscy mają swoje indywidualne priorytety, ale ja na przykład o wiele szybciej uczę się grając, niż gdybym miała wałkować teksty z niekoniecznie rzetelnych podręczników. Więc jeżeli wasze dziecko ma problemy w szkole, to może wypróbujcie ten sposób? Nic was to nie będzie kosztowało, a może znajdziecie złoty środek zarówno na poprawienie ocen, jak i rozrywkę dla waszej pociechy.

            Gry komputerowe – podsumowanie

Dobre gry to takie, które rozwijają, jak napisałam już wcześniej. Granie w gry komputerowe poprawia pamięć, koncentrację, odciąga myśli od stresów i napięcia. Może również pomóc w nauce historii, chemii, biologii, matematyki, języka polskiego… w gruncie rzeczy jeśli się chce, to można znaleźć dobre gry w każdym temacie. Rynek gier jest niesamowicie rozległy i zanim zaczniecie mówić, że komputery to samo zło, może powinniście spróbować osobiście? Uzależnienie od komputera to jedna z wielu chorób naszej społeczności – uzależnić można się od wszystkiego. Przypomnijcie sobie to zdanie, kiedy następnym razem kupicie swojemu dziecku chipsy lub słodycze, a potem zabronicie usiąść przed komputerem, bo to niezdrowe.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share