Fazy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm to trudna, długa i wyniszczająca choroba, prowadząca do schorzeń fizycznych i psychicznych. Początkowo alkohol przynosi ulgę, odprężenie i zapewnia dobrą zabawę, by w dalszym etapie choroby wykazywać silne działanie destrukcyjne. Alkoholizm diagnozuje specjalista, ale posiadając podstawową wiedzę o uzależnieniu, można je rozpoznać. Jakie są fazy uzależnienia od alkoholu?

Faza wstępna, zwana także prealkoholową

Pierwsza faza alkoholizmu może trwać bardzo długo i z pozoru nie dawać objawów choroby. Chory sięga po alkohol, aby zredukować stres, poprawić swoje samopoczucie – picie sprawia mu przyjemność. Znajduje coraz to nowe powody i okazje, by zajrzeć do kieliszka. W tej fazie alkoholik z jednej strony kontroluje spożywanie alkoholu i nie upija się do nieprzytomności, ale z drugiej strony pije go coraz więcej.

Faza ostrzegawcza

W fazie drugiej, ostrzegawczej, okazji do picia jest coraz więcej. Alkohol staje się środkiem uśmierzającym ból, poprawiającym samopoczucie i przynoszącym ukojenie. W tej fazie zdarza się już urywanie filmu – chory nie pamięta co mówił i robił podczas upojenia. Można zaobserwować u niego widoczne zmiany w zachowaniu, ponieważ puszczają mu hamulce. Zdarza mu się coraz częściej pić w samotności i ukryciu. Charakterystyczne dla tej fazy jest zapijanie kaca. Pacjent w tej fazie nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem z alkoholem, więc usprawiedliwia przed sobą swoje zachowanie na różne sposoby.

Faza krytyczna

W trzeciej fazie pojawia się już brak kontroli nad spożywaniem alkoholu. Picie staje się przymusem fizycznym: chory musi wypić, aby móc funkcjonować. Wszystko zaczyna się kręcić wokół alkoholu. W tej fazie występują już destrukcyjne objawy – chory zaniedbuje obowiązki i rodzinę, traci zainteresowanie wszystkim, co go otacza. Jedyna rzecz, jaka go interesuje, to alkohol. Chory ma wyrzuty sumienia, nie pojawia się w pracy, nie dba o wygląd, ma obniżoną samoocenę. Nadal nie potrafi przyznać, że ma problem, a na krytykę reaguje agresją. Na tym i na wcześniejszych etapach znajdziemy pomoc w specjalistycznych ośrodkach, jak Ośrodek Trzeźwość.

Faza przewlekła, czyli chroniczna

Ostatnia faza alkoholizmu, w której chory traci już całkowitą kontrolę nad piciem. Każdy nowy dzień rozpoczyna od sięgnięcia po kieliszek. Nie musi wypić dużo, aby się upić, ponieważ spada u niego tolerancja na alkohol. W fazie przewlekłej pojawiają się objawy zespoły abstynencyjnego: bóle głowy, wymioty, zaburzenia snu, kołatanie serca, biegunki. Chory nie myśli racjonalnie i nie ma żadnych zahamowań moralnych, coraz częściej bywa w izbach wytrzeźwień. Pojawiają się problemy z funkcjonowaniem systemu nerwowego i wątroby. Ta faza jest najbardziej niebezpieczna i może skończyć się śmiercią. Znajomość powyższych 4 faz uzależnienia od alkoholu może pomóc w porę zareagować, jeśli bliska nam osoba posiada problem alkoholowy.

Share