Główna » Sposób na motywację » Efektywna nauka – 10 sposobów na efektywną naukę

Efektywna nauka – 10 sposobów na efektywną naukę

Nauka, a raczej jej efektywność jest problemem wielu uczniów i studentów. Wiadomo też, że niektórzy potrzebują na przyswojenie wiadomości trochę więcej czasu od pozostałych. Jednak wszyscy dążymy do jednego celu- by okazała się ona skuteczna, a przyswojone informację były przez nas wykorzystane podczas sprawdzania wiedzy. Efektywna nauka to taka nauka, która w najbardziej przystępny sposób daje nam rezultaty, jakich oczekujemy. Jednak pomimo naszych prób i wielu poświęconych godzin, czegoś brakuję i nie jesteśmy zadowoleni ze zdobywanych stopni.  Co więc robić, by w krótkim czasie przyswoić potrzebne nam zagadnienia, ograniczyć stres i wykorzystać w pełni swoje możliwości? Jak skutecznie się uczyć?

System edukacji jest w taki sposób przystosowany, abyśmy przez pierwsze jego lata wypracowali w sobie najważniejsze cechy, które pomogą nam zdobyć kolejne, wyższe szczeble. Musimy nauczyć się wykorzystać swój potencjał, a przez oferowany nam czas wykształcić w sobie swój osobisty system nauki. Zatem jak się uczyć? Przedstawiamy Tobie 10 sposobów na efektywną naukę.

  1. Jeżeli nie zaplanujemy swojego czasu nigdy go w pełni nie wykorzystamy. Załóż kalendarz, w którym na każdy dzień przedstawisz swój osobisty plan działania. Możesz dodać oszacowany czas wykonywania danej czynności oraz przypuszczalną godzinę jej rozpoczęcia. Dobry harmonogram to warunek sukcesu!
  2. Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz się tego nauczyć. Odpowiedz, dlaczego to właśnie tego materiału chcesz się nauczyć i poświęć swoją energię na osiągnięcie celu.
  3. Zadbaj o przygotowanie siebie. Zjedz odpowiedni posiłek, wyśpij się, przygotuj ulubioną herbatę.
  4. Rób przerwy. To bardzo ważne, w szczególności, gdy nie czeka Cię mała kartkówka. Jeśli chcesz w krótkich czasie przyswoić dużą partię materiału musisz wystarczająco dobrze dotlenić swój mózg. Średnio, co około 10-15 minut rób kilkusekundowe przerwy. W tym czasie wykonuj gimnastykę szyi. Jeżeli nauka zajmuje Ci więcej czasu, po upływie max. 45 minut rób dłuższą przerwę, na toaletę, czy zrobienie sobie herbaty. 🙂
  5. Nie przepisuj, gdy nie ma takiej potrzeby. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Metoda robienia notatek jest dobra, pod warunkiem, że nie musimy zaliczyć danego materiału na następny dzień. W tym wypadku, po prostu szybciej będzie uczyć się z podręcznika. Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu, możemy sobie pozwolić na wykorzystanie zasady: „co napisane, to nauczone”
  6. Nie rozpraszaj się. Przed rozpoczęciem pracy należy usunąć ze swojego najbliższego otoczenia wszelkiego rodzaju „rozpraszacze”. Lepiej będzie dla Ciebie, gdy wyłączysz na ten czas telefon, a wszystkie ciekawe książki odłożysz na półkę w bezpiecznej odległości. Efektywna nauka to taka, na którą skupiasz całą swoją uwagę.
  7. Myśl nad tym, co czytasz. Możesz przeczytać coś raz i okaże się, że przez ten krótki moment dowiedziałeś się więcej niż osoba,która na czytanie zagadnienia poświęciła mnóstwo czasu. Sekret polega na skupienia. Jeżeli czytając będziesz skoncentrowany i przeanalizujesz znaczenia napisanych w książce zdań, to nawet się nie obejrzysz, a już przyswoisz materiał.
  1. Przygotuj wszystkie potrzebne materiały. Dużo czasu zajmie Ci szukanie przedmioty, którego właśnie potrzebujesz, jeżeli nie postawisz go w swoim pobliżu. Dzięki tej prostej czynności zaoszczędzisz cenne minuty i nie wybijesz się z rytmu.
  2. Zapanuj nad stresem. Nic tak nie odcina Twoich skrzydeł, jak strach. On może Cię sparaliżować, może sprawić, że informację, które wczoraj były dla Ciebie oczywiste nagle staną się obce. Na stres szkoda Twojego czasu. Naucz się więc dobrze go wykorzystywać. Niech drżące dłonie nie zatrzymują Cię w miejscu, a pokazują, jak dużo jeszcze przed Tobą.
  3. Odpowiednia muzyka. Najlepiej sama melodia, dobrze też, jeżeli będzie to muzyka klasyczna. Dzięki dźwiękom łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie daną treść na egzaminie.

Przede wszystkim pamiętaj, że żaden ze sposób nie będzie skuteczny, jeżeli nie znajdziesz w sobie chęci do działania i wiary w siebie. Efektywna nauka dla każdej uczącej się osoby przyjmuje inną formę i jest efektem indywidualnej pracy jednostki.

Tekst autorstwa Natalii Galus

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Podobne Sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share