Główna » Sposób na urodę » Jak działają farby trwałe i szamponetki?

Jak działają farby trwałe i szamponetki?

Kobieta zmienną jest, dlatego tak wiele pań lubi modyfikować swój wizerunek. Można tego dokonać szybko i skutecznie np. farbując włosy. Na rynku mamy do wyboru setki farb, szamponów i szamponetek zmieniających w pewnym stopniu ich kolor lub odcień. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć swoich włosów podczas farbowania?

Kolor na stałe

Dla radykalnej zmiany koloru włosów powinniśmy zastosować farbę trwałą, niezmywalną. Doskonale pokryje siwiznę i zmieni kolor włosów nawet z ciemnych na bardzo jasne. Farby do włosów zwykle zawierają amoniak, którego zadaniem jest odchylenie łusek włosa, aby pigmenty zawarte w kosmetyku wniknęły do wnętrza i zmieniły kolor włosów. W farbach trwałych oprócz amoniaku jest też woda utleniona, która rozjaśnia naturalny barwnik i utrwala pigmenty. Ważne, aby farba trwała zawierała składniki chroniące włosy przed zniszczeniem. Na przykład farby do włosów Joanna zawierają naturalne składniki roślinne, m.in. proteiny mleczne i ekstrakty owocowe, które chronią i odżywiają włókna włosów, będąc jednocześnie bogatym źródłem witamin i soli mineralnych. To właśnie one odpowiadają za to, że po farbowaniu trwałym włosy nie są sztywne i szorstkie, ale miękkie, sprężyste, ich kolor jest głęboki.

Kolor na jakiś czas

Szampony koloryzujące i szamponetki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Producenci obiecują, że zapewniają głęboki, piękny kolor, który znika po około 3-5 umyciach głowy. Jak jest naprawdę? Nie ma co liczyć na to, że za pośrednictwem szamponów koloryzujących zmienimy radykalnie kolor włosów. Nie ma możliwości, aby z ciemnych, brązowych lub czarnych włosów przy użyciu takich preparatów zmienić kolor na blond. Takie efekty mogą nam dać tylko specjalistyczne kosmetyki fryzjerskie, dekoloryzujące oraz trwałe farby do włosów. Powinniśmy zatem traktować szampony jako wsparcie dla naszego naturalnego koloru. Dodają one połysku i wydobywają refleksy świetlne z włosów. Można także wykorzystać szampon do odświeżenia koloru pomiędzy koloryzacjami. Nadają się do korekty odcienia włosów.

Różnica pomiędzy farbą a szamponem koloryzującym

Zasadniczą różnicą, jaka tkwi pomiędzy szamponami koloryzującymi i farbami do włosów jest to, że szampony nie zawierają utleniacza i nie są w stanie wprowadzić barwnika do kory włosa. Nie zmieniają mocno koloru włosów, ale otulają włos po powierzchni cienkim filmem barwnika, który podlega zmywaniu się przy każdym myciu włosów.

Różnica pomiędzy szamponem koloryzującym a szamponetką tkwi w ich objętości i trwałości. Szamponetki mają formę jednorazowych saszetek z kosmetykiem, który po otwarciu należy natychmiast zużyć, ponieważ substancje zawarte w nim mogą się ulotnić. Szampon koloryzujący posiada barwnik, który wnika pod łuskę włosa i oblepia go z zewnątrz, ale nie wprowadza pigmentu do zasadniczej części włosa. Dlatego szampon pokryje włosy kolorem, ale zmyje się w okresie 6-8 tygodni. Koszt nabycia szamponetek jest niski, dlatego można je wykorzystywać nawet co kilka myć. Tego rodzaju tanie kosmetyki w drogerii Superkoszyk można kupić już w cenie 2,78 zł za sztukę (szamponetka marki Joanna).

Zaletą szamponetek jest niewątpliwie ich niska cena i fakt, że odżywiają włosy i nie prowadzą do ich uszkodzenia. Wadą zaś to, że szybko wypłukuje się kolor, który choćby brudzi ręcznik. Nie będą one też skuteczne przy spektakularnych metamorfozach. Należy przy tym rozważnie dobierać kolor szamponu – jeśli jasna blondynka skorzysta z szamponetki w kolorze czerwonym, jej włosy mogą okazać się po takim zabiegu różowe. Częściej wykorzystuje się takie kosmetyki do przyciemniania naturalnego koloru włosów niż do rozjaśniania. Nie zawierają rozjaśniacza, dlatego nie rozjaśnią koloru włosów.

 

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share