Główna » Sprytny sposób » Dobre książki dla młodzieży

Dobre książki dla młodzieży

Dobre książki są… dobre, a mam tu na myśli fakt, że warto czytać. Oczywiście książki dla młodzieży to zupełnie coś innego, niż książki dla dorosłych. Niestety szkoła skutecznie zniechęca uczniów do czytania, podsuwając im ciężkie lektury pisane językiem bardzo ciężkim do zrozumienia. Przedstawię wam więc listę, na której znajdą się dobre książki dla nastolatków, które osłodziły moje młodzieńcze życie, rozwinęły mój intelekt oraz wyobraźnię, ale co najważniejsze, otworzyły oczy na wiele spraw.

  1. Dobre książki dla młodzieży – „Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling

To pozycja numer jeden dla każdej młodej osoby. „Harry Potter” jest piękną historią o przyjaźni, miłości oraz oddaniu, przeplataną elementami magii. Najpiękniejsze w tej opowieści jest chyba to, że dosłownie dorastałam razem z nią. Zaczęłam od filmów i dorastałam razem z bohaterami, to było cudowne doświadczenie. Przeżywałam ich problemy, dojrzewałam do pewnych spraw – zupełnie jak oni. Pierwsze dość spokojne części z czasem przekształcały się w coraz dojrzalsze dzieła, aż w końcu Hermiona, Harry i Ron dorośli, a wraz z nimi dorosły książki. „Harry Potter” to właściwie dzieło ponadczasowe – warto po nie sięgnąć w każdym wieku. Ja na przykład przeczytałam całość w gimnazjum, ale teraz chętnie wracam do wszystkich tomów.

  1. Dobre książki dla nastolatków – „Zwiadowcy” autorstwa Johna Flanagana

Wspaniała książka przygodowa, której akcja rozgrywa się w świecie wykreowanym przez autora, ale wzorowanym na średniowieczu. Właściwie bohaterowie mają podobne wartości, jak ci wykreowani przez J.K. Rowlign – ważna jest przyjaźń,  miłość oraz oddanie. Powieść ma dużo tomów, a w każdym kolejnymi widzimy, jak postacie dorastają, zmieniają swoje podejście do życia. Przeżywamy ich miłostki, załamania, dramaty oraz radości. Kiedy zaczęłam czytać „Zwiadowców”, a było to jeszcze w podstawówce, jedyną przerwą w lekturze były wizyty w toalecie. Na szczęście John Flanagan napisał wtedy dopiero cztery tomy…

  1. Dobre książki dla młodzieży – „Mały książę” autorstwa Antoine de Saint Exupery

„Mały książę” jest wpisany w kanon polskich lektur, ale zdecydowanie zbyt wcześnie. Nie wiem, jak to wygląda teraz – ja omawiałam go w podstawówce. Wtedy była właściwie książką do przeczytania i nic więcej. Dopiero na przełomie ostatniej klasy gimnazjum, a pierwszej liceum sięgnęłam po książkę po raz kolejny i dostrzegłam  jej drugie, piękne dno. „Mały książę” jest taką lekturą, w której trzeba czytać między wersami, dopiero wtedy staje się naprawdę wartościowa.

  1. Dobre książki dla nastolatków – „Hobbit” autorstwa J.R.R. Tolkiena

Bez bicia przyznaję się, że przez „Hobbita” jako dziecko nie przebrnęłam z powodu dość nieprzystępnego języka, a teraz właściwie interesują mnie nieco inne tematy. Wiem jednak, że jest to książka warta polecenia. Opowiada o przygodach hobbita o imieniu Bilbo, typowa fantastyka. Jeżeli lubi się sposób pisania Tolkiena, to fabuła książki może być naprawdę wciągająca.

  1. Dobre książki dla młodzieży – „O psie, który jeździł koleją” autorstwa Romana Pisarskiego

Być może to pozycja dla nieco młodszych dzieciaków, ale warto o niej wspomnieć. Pamiętam, jak czytaliśmy tą książkę w klasach 1-3, siadając w kółeczku. Nie mogłam się doczekać zakończenia, a kiedy już się doczekałam, byłam naprawdę wzruszona. Wspaniała książka i warta tego, aby o niej pamiętać.

            Dobre książki dla nastolatków – podsumowanie

Mogłabym wymieniać książki w nieskończoność, ale nie o to chodzi. Najważniejsze jest, aby zaszczepić w młodzieży chęć czytania. Jak pewnie zauważyliście, że wymieniłam właściwie wszystko, co stare. Nie ukrywam, że nie orientuję się w najnowszych młodzieżowych bestsellerach, a nie chcę pisać pochlebnie o czymś, czego nie czytałam, stąd taka lista, a nie inna. Pamiętajcie, że dobre książki to takie, które bawią i uczą – każda z tych, które wymieniłam posiada obie te cechy. Jeżeli jednak znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się żadna z nich, z chęcią polecę coś innego.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share