Główna » Sposób na zdrowie » Czy depresja zawsze daje objawy?

Czy depresja zawsze daje objawy?

Czasem depresja nie daje typowych objawów, ale chowa się za „maskami” – często dominują dolegliwości somatyczne, zwłaszcza bólowe. Stąd nazwa typu zaburzenia: depresja maskowana lub atypowa, która może kryć się pod bólem stawów, mięśni, bólami w klatce piersiowej, a także bezsennością czy jadłowstrętem. W takich przypadkach tzw. osiowe objawy depresji schodzą na dalszy plan, łagodnieją; nieraz pacjenci w ogóle ich nie odczuwają. (1)

 

Depresja z objawami atypowymi

Ból bardzo często towarzyszy zaburzeniom depresyjnym i tworzy z nimi specyficzny związek na zasadzie błędnego koła, w którym stany te wzajemnie się nasilają. U pacjentów chorych na depresję obserwuje się znaczne obniżenie progu bólu; jednocześnie depresja zmienia percepcję bodźców i doznań bólowych. Z kolei chroniczne dolegliwości bólowe przyczyniają się do narastania objawów depresji. (1)

Według kryteriów opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu Columbia, do najbardziej charakterystycznych objawów depresji atypowej należy reaktywność nastroju, a także minimum dwie z poniższych cech:

·         znaczny wzrost łaknienia lub przyrost masy ciała,

·         nadmierna senność,

·         odczucie ciężkości w ramionach lub nogach,

·         nadwrażliwość na odrzucenie uniemożliwiająca zwyczajową aktywność zawodową lub prawidłowe funkcjonowanie społeczne. (2,3)

Reaktywność nastroju, hiperfagia i nadmierna senność

Reaktywność nastroju oznacza prawidłową reakcję na pozytywne bodźce – umiejętność rozpogadzania się i poprawy nastroju, np. podczas słuchania miłych słów o sobie czy w czasie odwiedzin bliskich osób. (3)

Większe łaknienie (hiperfagia) może manifestować się przez spożywanie większej liczby posiłków dziennie lub zwiększenie masy ciała o co najmniej 5 kg w ciągu 3 miesięcy. Nadmierna senność zwykle objawia się w postaci większego zapotrzebowania na sen nocny, a także dzienny (drzemki) – sumaryczna, dobowa ilość snu wynosi więcej niż 10 godzin lub jest dłuższa o 2 godziny niż w czasie remisji choroby. (3,4)

Uczucie ciężkości i nadwrażliwość na odrzucenie

Uczucie ciężkości kończyn, jakby były „z ołowiu”, to rodzaj fizycznego „paraliżu”, który towarzyszy chorym co najmniej przez godzinę dziennie (często jednak utrzymuje się przez wiele godzin). (3,4)

Charakterystyczne dla przebiegu depresji maskowanej jest wczesne pojawienie się patologicznej wrażliwości na odrzucenie – zdarza się, że cecha ta nie ustępuje nawet w okresach remisji. Powinna występować co najmniej przez 2 lata dorosłego życia (po skończeniu 18. roku życia). Nadwrażliwość ta może wyrażać się w burzliwym przebiegu związków intymnych lub rezygnowaniu z głębszych relacji z płcią przeciwną, a także w nieumiejętności przyjmowania krytyki i unikania postaw, które mogłyby na nią narażać. (3,4)

Czytaj więcej >>

1. Agüera-Ortiz L., Failde I., Mico J.A. et al. Jak często ból towarzyszy depresji? Jaeschke R., Siwek M. (oprac.). http://www.mp.pl/bol/badania/72477,jak-czesto-bol-towarzyszy-depresji Data dostępu: 22.05.2017

2. Pawełczyk A., Łojek E., Rabe-Jabłońska J. et al. Depresja czy apatia? Pułapki diagnostyczne: olbrzymi oponiak prawego płata czołowego rozpoznany i leczony jako epizod depresji umiarkowanej atypowej – opis przypadku. Psychiatr. Pol. 2012;46(5): 903-913

3. Landowski J., Rudnik E. Depresja z objawami atypowymi. Psychiatria. 2005;2(3):154-160

4. Heitzman J. (red.). Zaburzenia depresyjne. DSM-5. Selections. Urban&Partner Warszawa 2016; s: 106

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share