Główna » Domowe sposoby » Czy porcelanę zdobioną można myć w zmywarkach?

Czy porcelanę zdobioną można myć w zmywarkach?

Porcelanowe naczynia są bardzo pięknym elementem zastawy stołu, ale też atrakcyjnie prezentują się za szybą szafki. Mimo, że porcelana jest materiałem wysokiej jakości, to nie jest niezniszczalna. W artykule omawiamy, jak dbać o porcelanę i czy dozwolone jest mycie zdobionych naczyń w zmywarkach!

Porcelana kontra zmywarka

Istnieją niektóre naczynia, których mycie w zmywarce nie jest najlepszym pomysłem. Nie każdy rodzaj naczynia zniesie bowiem mycie mechaniczne. Tak dzieje się w przypadku deliaktnej porcelany ze zdobieniami i dekoracjami. Głównie zależy to od producenta. Jeśli masz wątpliwości w kwestii konkretnego naczynia, najlepiej, abyś zwrócił uwagę na etykietę. Na etykiecie  producent powinien zaznaczyć, czy produkt przeznaczony jest do zmywania w zmywarkach. Charakterystyczne oznaczenie na tyle naczyń powinien również sugerować, czy nie ulegną one zniszczeniu. Jeśli dany produkt nie jest przeznaczony, powinniśmy myć naczynia ręcznie, w innym wypadku może ona ulec uszkodzeniu, a drobne wzory i dekoracje zwyczajnie się zetrą i zniekształcą. Szczególnie wysokiej klasy porcelana, z ręcznie wykonywanymi zdobieniami, jak MariaPaula, powinna być czyszczona w szczególny sposób, by nie uległa zniszczeniu. Jeśli chcesz więc cieszyć się jak najdłużej pięknem swojej zastawy stołowej, powinieneś pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Elementy zastawy są przecież małymi dziełami sztuki, których nie powstydziłoby się muzeum. Na szczęście, w przypadku porcelany MariaPaula, mycie jej w zmywarce nie sprawi, że ulegnie ona zniszczeniu, a wszystko dzięki wysokiej klasy surowców. Nasza porcelana wytwarzana jest z mieszanki kaolinów oraz skaleni. Masę przygotowaną na bazie tych surowców wykorzystuje się formując ją, jak w przypadku dzbanków, misek czy filiżanek. Jeśli chodzi o bardziej skomplikowane kształty, następuje odlewanie.

Co powinniśmy myć ręcznie?

Większość naczyń codziennego użytku bez problemu możemy umyć w zmywarce. Wystarczy oczyścić naczynia z resztek jedzenia, a zmywarka wykona za nas całą, jakże nielubianą przez większość osób, pracę. Istnieje jednak grupa naczyń z tworzyw, które nie powinny być czyszczone w taki sposób, ponieważ ulegną zniszczeniu. Warto ostrożnie podchodzić do przedmiotów ręcznie malowanych. W zmywarce nie powinny znaleźć się również naczynia wykonane z materiałów termoplastycznych, naczyń aluminiowych oraz drewna.  W przypadku naczyń kryształowych i tych wykonanych ze szkła ołowiowego powinniśmy dokonać mycia ręcznego. Zastawa srebrna w zmywarce również nie będzie dobrym pomysłem, jeśli nie chcemy jej uszkodzić.

Liczy się jakość

Do produkcji zdobień wykorzystujemy złoto i platynę. Zaprojektowane zdobienia drukuje się w postaci kalek. Naklejane są one na porcelanę, a później odwzorowywane. Jeśli chodzi o proste linie, maluje się je ręcznie, wykorzystując do tego obrotowe koło. Namalowaną dekorację utrwala ponowne wypalenie. Najczęściej stosowana jest technika naszkliwiana. Warto więc pamiętać, by postępować ze szczególną ostrożnością w przypadku porcelany po to, by móc przekazać je kolejnym pokoleniom.

Naszą porcelanę tworzymy według tradycyjnych wzorów, nie zapominając jednak o nutce nowoczesności. Dzięki temu jest ona uniwersalna, idealnie wpisując się w najnowsze trendy. Odwiedź MariaPaula i wybierz najlepszą porcelanę dla Ciebie lub Twoich bliskich!

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share