Główna » Sposób na rodzinę » Co powinno umieć roczne dziecko?

Co powinno umieć roczne dziecko?

Co powinno umieć roczne dziecko zostało napisane w książeczce zdrowia. Niestety, jest to bardzo mało informacji, w dodatku są naprawdę ogólne. Postaram się więc przybliżyć wam, jak rozwój dziecka wygląda w rzeczywistości.

            Co powinno umieć roczne dziecko – rozwój motoryczny

Przede wszystkim dziecko powinno już umieć samodzielnie siedzieć. Być może wasz maluch również wstaje, chodzi bądź raczkuje – to dobrze, jednak pamiętajcie, że niektóre dzieci uczą się pewnych rzeczy szybciej, a inne później. Roczne dziecko powinno również umieć klaskać, co potwierdza prawidłowy rozwój koordynacji ruchowej. Można też zachęcać szkraba do samodzielnego jedzenia rączkami lub nawet plastikową łyżeczką. Ponad to rozwój dziecka w tym wieku obejmuje również wkładanie i wyciąganie przedmiotów z pojemnika, a także chwytanie różnych rzeczy oraz wskazywanie palcem interesujących obiektów.

            Co potrafi roczne dziecko – rozwój intelektualny

Roczne dziecko powinno reagować na swoje imię, różne polecenia. Ważne, żeby używało gestów, które mówią, że czegoś chce lub nie chce. Możliwe, że będzie już mówić – lepiej lub gorzej. Przyjęło się, iż po 12 miesiącach życia maluch potrafi już wypowiadać kilka prostych słów, takich jak „mama”, „tata”, „papa”, ale nie jest to regułą. Mowa u dzieci może się rozwijać nawet do trzeciego roku życia. Jeżeli po tym czasie szkrab wciąż milczy, wtedy należy udać się do logopedy. W tym wieku dziecko podejmuje już zwykle pierwsze próby usamodzielnienia się, to jest samodzielne picie z kubeczka, czy czesanie się. Roczne dziecko zaczyna rozpoznawać kształty, obrazki. To odpowiedni moment, aby zacząć pokazywać książeczki z podpisanymi obrazkami.

            Co  powinno umieć roczne dziecko – rozwój emocjonalny

To właśnie teraz zacieśnia się relacja między dzieckiem, a rodzicami. Szkrab boi się, kiedy nie widzi znajomych twarzy i płacze, gdy bliscy oddalają się od niego. Zwykle roczne maluchy boją się obcych albo wstydzą, jest to zdrowa reakcja. Lubią naśladować gesty i ruchy. Po pierwszych urodzinach zaczynają się również „testy”, to znaczy, że dziecko sprawdza rodziców, na ile może sobie przy nich pozwolić.

            Co potrafi roczne dziecko, a czego nie potrafi?

Rodzice  często porównują swoje dzieci do innych i martwią się, że „dziecko sąsiadki już chodzi, a nasze nie”. Sama często się nad tym zastanawiam, ale nie robię tego na głos. Chociaż wiem, że to, czy moja córka zacznie chodzić w wieku dziewięciu miesięcy, czy dwóch lat, nie będzie miało wpływu na to, jak będzie się poruszać jako dorosła osoba, to martwię się, że coś może być nie tak. Jest to bezsensowny irracjonalny strach, niepoparty żadnymi faktami. Nie możecie wymagać od dziecka zbyt wiele, tym bardziej nie możecie zmuszać dziecka do robienia rzeczy, których  nie potrafi:

  • To normalne, że roczne dziecko nie chodzi. Zdarza się, że maluchy w tym wieku nawet nie raczkują.
  • Bardzo rzadko się zdarza, żeby roczne dziecko mówiło. Używa raptem kilku wyraźnych słów, a czasami wyraża się wyłącznie na swój własny sposób.
  • Rozwój dziecka, które ma 12 miesięcy nie obejmuje używania nocnika – nie próbujcie tego, bo w tym wieku nie ma to po prostu sensu. Wstrzymajcie się jeszcze przez jakiś czas.

            Co powinno umieć roczne dziecko – podsumowanie

To, co potrafi roczne dziecko, nie jest zamknięte w sztywnych ramach. Nie słuchajcie więc historii innych na temat tego, czego to ich dziecko nie robi – skupcie się na własnym maluchu. Bawcie się z nim, poświęcajcie mu dużo czasu, cieszcie się z jego postępów, wspierajcie go z całych sił. W tym wieku najważniejsze jest nawiązywanie więzi.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Podobne Sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share