Główna » Sposób na rodzinę » Ciemieniucha u niemowląt – jak jej zaradzić?

Ciemieniucha u niemowląt – jak jej zaradzić?

Ciemieniucha u niemowląt nie jest kwestią zaniedbania. Najważniejsze, żebyś nie zadręczała się myślą, jakoby choroba skórna dziecka była spowodowana twoim niedopatrzeniem. Prawda jest taka, że wiele dzieci cierpi na tę przypadłość. Jak sobie z nią radzić, postaram się opisać w poniższym artykule.

            Ciemieniucha u niemowląt – przyczyny

 

Nie każda mama wie, jak wygląda ciemieniucha, więc od tego zacznę. Ciemieniucha u niemowląt ma postać żółtych łusek, wyglądem przypomina nieco łupież. Najczęściej pojawia się na głowie pod włosami, ale może również pojawić się na czole, powiekach, szyi oraz uszach.

Ogólną przyczyną występowania tego schorzenia jest zbyt intensywne funkcjonowanie gruczołów łojowych, spowodowane hormonami mamy, które wciąż jeszcze krążą po organizmie malucha. Dodatkowym ryzykiem pojawienia się łusek jest przegrzewanie głowy dziecka. Taki rodzaj ciemieniuchy jest w zasadzie niegroźny i bezbolesny, chyba że zbagatelizujemy problem. Wtedy w skórę może wdać się zakażenie, objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem lub miejscowym sączeniem.

Ciemieniucha u niemowląt występuje również pod postacią alergii (potocznie nazywana jest ciemieniuchą, w rzeczywistości jest to odmiana atopowego zapalenia skóry). Ten rodzaj jest swędzący, uciążliwy, działają na niego specjalistyczne maści sterydowe wypisywane na receptę.

            Preparaty na ciemieniuchę – jak z tym walczyć?

 

Ciemieniucha jest uciążliwą przypadłością, lubi wracać. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, aby pomóc naszemu dziecku ją przezwyciężyć. Na początek codziennie, przed każdą kąpielą smaruj główkę dziecka oliwką, a następnie okryj delikatną bawełnianą czapką – postaraj się, żeby dziecko wytrzymało w ten sposób około pół godziny. Po kąpieli dokładnie wyczesuj łuski szczotką lub grzebieniem. Słyszałam, że zamiast oliwki, która często powoduje uczulenie u dzieci, mamy używają krochmalu lub namoczonych otrąb. Możesz też stosować szampon  na ciemieniuchę lub krem na ciemieniuchę – w aptekach takich preparatów jest na pęczki. Pamiętaj jednak o tym, żeby zwracać uwagę na skład. Nie kupuj maści sterydowych – to leki o silnym działaniu. Jeżeli  dopiero zaczynasz walkę, nie ma potrzeby stosowania takich środków. Jeśli jednak  problem nie zniknie w ciągu 14 dni, wtedy powinnaś udać się z dzieckiem do lekarza.

            Najważniejsza jest rutyna

 

Tak jak pisałam powyżej, ciemieniucha u niemowląt lubi wracać, dlatego też, jeżeli dziecko chociaż raz na nią cierpiało, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację głowy. Jeżeli udało ci się zażegnać problem, gratuluję. Ale wciąż powinnaś pamiętać o żelaznych zasadach:

  • Czapki tylko z bawełnianą podszewką
  • Nie wolno przegrzewać skóry dziecka, bo pot zaburza działanie gruczołów łojowych
  • Codziennie dokładnie myj i czesz włosy dziecka
  • Używaj delikatnych kosmetyków do pielęgnacji głowy niemowlaka

Nawet kiedy łuski już znikną, jeszcze przez jakiś czas użyteczny może być szampon na ciemieniuchę, który powinien uodpornić skórę głowy.

            Ciemieniucha u niemowląt – czy jest się czym martwić?

 

W zasadzie nie. Zaopatrz się w szampon na ciemieniuchę, krem na ciemieniuchę, oliwkę i bawełnianą czapeczkę, a potem działaj! Twoja konsekwentna, codzienna pielęgnacja pomoże dziecku pożegnać się  z dość nieeleganckim, lecz w gruncie rzeczy bezbolesnym problemem.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share