Główna » Sposób na rodzinę » Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża miesiąc po miesiącu to fraza, którą prawie każda kobieta wpisuje w przeglądarce, kiedy tylko dowie się o tym, że zostanie mamą. Jak to jest, czy moje objawy są normalne? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka, jak często powinnam chodzić do lekarza? Postaram się udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania, jednocześnie dzieląc się własnymi doświadczeniami.

[nextpage title=”miesiąc pierwszy” ]

Miesiące ciąży – trymestr pierwszy

ciaza-miesiac-po-miesiacu-pierwszy

Miesiąc pierwszy – niektórzy ciążę planują co do dnia. Ja jednak chciałam mieć niespodziankę i tak oto po trzech miesiącach starań w końcu się udało. Na tym etapie nie możemy jeszcze mówić o dziecku – to dopiero embrion mający formę maleńkiej kuleczki. Zwykle jest tak, że w pierwszym miesiącu kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży, do lekarza trafia zazwyczaj dopiero w czwartym – szóstym tygodniu. Tak więc pierwszy miesiąc mija spokojnie. Mogą się pojawić poranne nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie. Często słyszałam od znajomych, że początki ciąży są najgorsze. Od razu na samym początku ciąży warto zaopatrzyć się w witaminy dla kobiet ciężarnych – nie zastąpią one pełnowartościowych posiłków, ale będą dobrym uzupełnieniem diety.

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc drugi” ]

Miesiące ciąży – trymestr pierwszy

ciaza-miesiac-po-miesiacu-drugi

Miesiąc drugi – w drugim miesiącu zapłodniona komórka jajowa przekształca się, ulega pofałdowaniu. Teraz również zaczyna się rozwijać układ nerwowy. Pod koniec miesiąca zarodek powinien mieć długość około 12 mm, powoli zaczynają się formować organy wewnętrzne. To odpowiedni moment, żeby wybrać się do lekarza – po 6 tygodniu zarodek zagnieżdża się w macicy i dopiero wtedy następuje jego dynamiczny rozwój. Musisz pamiętać, że pierwsze USG będą dopochwowe. Powinnaś dostać skierowania na badania – morfologia, grupa krwi i czynnik Rh, badanie ogólne moczu, cytologia, poziom glukozy we krwi.[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc trzeci” ]

Miesiące ciąży – trymestr pierwszy

ciaza-miesiac-po-miesiacu-trzeci

Miesiąc trzeci – to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Twój kalendarz ciąży nieco się zmieni – będzie bardziej kolorowy, to prawdopodobnie miesiąc, w którym złe samopoczucie ustąpi i zaczniesz cieszyć się swoim brzuchem. Możliwe, że pojawią się skurcze nóg. Zgłoś to lekarzowi, prawdopodobnie przepisze ci magnez. Nie ściskaj nóg, bo mogą pojawić się żylaki – noś luźne ubrania, nie zakładaj nogi na nogę, odpoczywaj z nogami podniesionymi do góry. Właśnie teraz mogą się również pojawić zaparcia. Wtedy powinnaś pić więcej wody i zwracać uwagę na zawartość błonnika w spożywanym pokarmie. Na tym etapie ciąży można też zrobić badania prenatalne – nie musisz się ich bać.

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc czwarty” ]

Kalendarz ciąży – trymestr drugi

ciaza-miesiac-po-miesiacu-czwarty

Miesiąc czwarty – twoje ciało zacznie się zmieniać, urośnie twój brzuch. To właśnie teraz powinnaś zacząć stosować kremy przeciw rozstępom. Możesz również mieć problemy z cerą. Jeśli zobaczysz na swojej twarzy trądzik, nie bój się, tylko wybierz do dermatologa i poproś o maść dla ciężarnych. Jeżeli masz taką możliwość, powinnaś zacząć ćwiczyć. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie dobrania odpowiednich ćwiczeń – wszystko zależy od tego, jak przebiega twoja ciąża. Jeżeli zaś chodzi o rozwój dziecka, pomału zaczyna przypominać małego człowieczka.

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc piąty” ]

Kalendarz ciąży – trymestr drugi

ciaza-miesiac-po-miesiacu-piaty

Miesiąc piąty – możliwe, że właśnie w tym miesiącu poczujesz pierwsze ruchy twojego dziecka. Czeka cię również połówkowe badanie USG, czyli jedno z ważniejszych. Lekarz sprawdzi, czy maluch rozwija się prawidłowo, zwróci uwagę na rozmieszenie wszystkich organów, sprawdzi tętno, bicie serca, wymiary dziecka. Zwróci również uwagę na ułożenie łożyska, ilość wód płodowych, co pomoże zweryfikować termin porodu. Być może dowiesz się również, czy będziesz miała syna, czy córkę. Na tym etapie zwrot „ciąża miesiąc po miesiącu” nabiera nowego znaczenia – wszystko wydaje się dziać bardzo szybko.

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc szósty ” ]

Kalendarz ciąży – trymestr drugi

 

ciaza-miesiac-po-miesiacu-sosty

Miesiąc szósty – teraz już z pewnością widać, że jesteś w ciąży. Pamiętaj, że nie powinnaś rzucać się na jedzenie, bo właśnie w tym okresie kobiety najczęściej mają napady głodu. Dodatkowe kilogramy mogą nie tylko utrudnić poród, ale z pewnością będą dla ciebie ciężarem w momencie, kiedy twoje dziecko przyjdzie już na świat. W szóstym miesiącu po raz kolejny powinnaś wykonać test obciążenia glukozą.

Jedynym objawem, który przyniosły kolejne miesiące ciąży, były nawroty kolki nerkowej. Na szczęście nie było to ani niebezpieczne, ani szkodliwe, tylko męczące.   

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc siódmy ” ]

Ciąża miesiąc po miesiącu – trymestr trzeci

ciaza-miesiac-po-miesiacu-osmy

Siódmy miesiąc – to początek trzeciego trymestru, coraz bliżej poród. Dziecko jest już w pełni ukształtowane, teraz będzie już tylko rosnąć. Pamiętaj, że trzeci trymestr to właściwie bezpieczny okres. Nawet jeżeli urodzisz przed terminem, to w tym momencie lekarze dzięki zaawansowanej technologii będą w stanie utrzymać twoje dziecko przy życiu. Powoli możesz zacząć kompletować wyprawkę dla malucha. Jeżeli chodzi o seks – nie bój się, dziecku nic się nie stanie. Musisz jednak pamiętać, że twoja pochwa jest bardziej niż zwykle narażona na zakażenia. Jeżeli poczujesz pieczenie, swędzenia albo zobaczysz grudki, od razu powinnaś skonsultować się z lekarzem.

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc ósmy ” ]

Ciąża miesiąc po miesiącu – trymestr trzeci

ciaza-miesiac-po-miesiacu-siodmy

Ósmy miesiąc – nie możesz się już doczekać. Ten niespokojny czas możesz sobie umilić kolejnym USG, najlepiej 3D. Obejrzysz maluszka ze wszystkich stron, zobaczysz, jak się rusza i będziesz miała pewność, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Teraz też jest dobry moment, aby wybrać szpital, w którym chcesz urodzić. Oczywiście możesz również wynająć położną i zostać w domu, wszystko jest kwestią gustu. Ja jednak bałabym się rodzić bez wsparcia lekarzy i bez specjalistycznego sprzętu w pobliżu. Generalnie cały czas powinnaś przeznaczyć dla siebie.

[/nextpage]

[nextpage title=”miesiąc dziewiąty” ]

Ciąża miesiąc po miesiącu – trymestr trzeci

ciaza-miesiac-po-miesiacu-dziewiaty

Dziewiąty miesiąc – właściwie to już koniec. Pewnie jesteś coraz bardziej zniecierpliwiona – z jednej strony chcesz urodzić, ale z drugiej boisz się samego porodu. To czas, kiedy powinnaś zwolnić, wypoczywać i przede wszystkim nie stresować się. Gdy minie wyznaczony termin – nie bój się. Jak pisałam na początku, jest on ruchomy. Skurcze przyjdą w najbliższych dniach. W moim przypadku tak się jednak nie stało i tydzień po wyznaczonym terminie pojechałam do szpitala, w którym leżałam kolejny tydzień bez żadnych skurczów. Dopiero po tym czasie dostałam kroplówkę na wywołanie, a kiedy to nie zadziałało, moja córka przyszła na świat przez cesarskie cięcie.

[/nextpage]

[nextpage title=”podsumowanie” ]

Ciąża miesiąc po miesiącu – podsumowanie

ciaza-miesiac-po-miesiacu-dziesiaty

Najważniejsze jest to, że każda kobieta powinna mieć swój kalendarz ciąży, aby się nie martwić, czy coś może jest nie tak. Nie martw się nad wyrost, nie czytaj o chorobach, które cię nie dotyczą, nie szukaj historii o nieszczęśliwym rozwiązaniu. Ciesz się chwilą, myśl o tym, że dziecko za chwilę będzie z tobą. Ten artykuł jest tylko zarysem tego, jak wygląda prawdziwa ciąża – na ten temat można by napisać naprawdę grubą książkę. Mam dla ciebie jeszcze jedną radę, taką od serca – znajdź dobrą szkołę rodzenia i nie opuszczaj zajęć. Ja z takiej korzystałam i przyznam szczerze, że ułatwiło mi to życie. Nie bałam się porodu, ani wychowania dziecka, wiedziałam jak wygląda pielęgnacja, co mam robić i kiedy, dodatkowo miałam z kim porozmawiać w szpitalu i mogłam liczyć na pomoc położnych. Właściwie do tej pory do nich dzwonię, kiedy mam jakiś problem z córką. Dlatego jest to wspaniałe rozwiązanie dla każdej ciężarnej kobiety.

[/nextpage]

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share