Główna » Sposób na zdrowie » Chcesz pozbyć się migreny? Unikaj tych czynników!

Chcesz pozbyć się migreny? Unikaj tych czynników!

Migrena ma tyle postaci, co chorujących. Migrena oczna, brzuszna, migrena z aurą – objawy różnią się znacznie, gdyż u każdego ból ma inne nasilenie i czas trwania. Chociaż przyczyny mające wpływ na wystąpienie ataku są bardzo indywidualne, chcąc uniknąć bólu każdy powinien stosować się do kilku zasad.

 

Profilaktyka migreny jest bardzo ważnym elementem jej leczenia. Warto prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o niski poziom stresu oraz zdrowo się odżywiać. Skuteczność wykazuje także leczenie farmakologiczne, dlatego warto zawsze być przygotowanym i mieć ze sobą leki. Szczególnie w wypadku, gdy występuje migrena z aurą, objawy można zupełnie przerwać zażywając lek odpowiednio wcześnie, czyli jeszcze przed wystąpieniem fazy bólu.

Czym jest migrena i jak ją rozpoznać?

Migrena jest chorobą, której przyczyny nie są do końca zbadane. Powszechnie uważa się, że powodem choroby są zaburzenia w wydzielaniu serotoniny, neuroprzekaźnika który powoduje gwałtowne skurczanie i rozkurczanie naczyń krwionośnych, przez chorego odbierane jako ból. Lekarze twierdzą, że niemałą rolę odgrywa także genetyka, zmiany hormonalne i ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie da się zaprzeczyć, że każdy chory przechodzi atak inaczej – u niektórych występuje migrena z aurą, objawy zaczynająca już na kilkadziesiąt minut przed fazą bólu. U innych aura migrenowa nie występuje, za to ból przybiera bardzo ostrą formę, która ze względu na czas trwania i intensywność uniemożliwia funkcjonowanie.

Jedzenie wywołujące ból głowy

Jak najłatwiej uniknąć bólu głowy? Pozbyć się wszystkich konserwantów z jadłospisu! Zacznij od fast foodów, wędlin, kabanosów, chipsów, pizzy i wszelkich innych dań, które nie mieszczą się w kategorii lekkostrawnych posiłków. Kolejną grupą, którą należy wziąć pod lupę, są używki. Co prawda kawa może niektórym chorym pomóc w uniknięciu bólu głowy, jednak warto odstawić ten napój, podobnie jak wszelkie inne napoje energetyczne i gazowane. Uważaj na cytrusy, czekoladę, czerwone wino oraz żółty ser – także i te produkty zawierają substancje mogące potencjalnie pogorszyć twoje samopoczucie.

Śpisz za mało i odsypiasz w weekendy

Przez cały tydzień śpisz po kilka godzin, a w weekend starasz się nadrobić zaległości? Jeśli ten scenariusz brzmi znajomo, zapewne nie jest ci obca sobotnia migrena. Zapamiętaj, że zarówno zbyt mała ilość snu, jak i jego nadmiar mogą być przyczyną migreny. Codziennie śpij co najmniej przez 7 godzin, a bóle głowy takie, jak migrena z aurą będą występować o wiele rzadziej. Kolejnym działaniem związanym z profilaktyką migreny jest unikanie stresu. Koniecznie zadbaj o to, by redukować jego poziom, a możesz być pewien że migrenowe bóle głowy będą pojawiać się z coraz mniejszą częstotliwością.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share