Główna » Sprytny sposób » Charakterystyka geologii inżynierskiej

Charakterystyka geologii inżynierskiej

Geologia inżynierska, będąca od lat 20 XX wieku samodzielną nauką wydzieloną z geologii ogólnej, jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, wykorzystującą zagadnienia z zakresu m.in. mechaniki gruntów, geotechniki, hydrogeologii, gruntoznawstwa, inżynierii budowlanej, geomorfologii, geochemii, geofizyki oraz pozostałych dziedzin geologii i innych dyscyplin naukowych. Głównym aspektem geologii inżynierskiej jest badanie i rozpoznanie podłoża gruntowego dla potrzeb szeroko rozumianego budownictwa.

Znaczenie geologii inżynierskiej w budownictwie

Geologia inżynierska wykorzystywana jest zarówno przy planowaniu przestrzennym i projektowaniu  obiektów budowlanych, jak i opracowywaniu programów ochrony środowiska, czy zabezpieczaniu klifów i nabrzeży. Udział specjalistów tej dziedziny jest niezbędny przy wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach związanych z budownictwem, np. w celu określenia warunków gruntowo-wodnych podłoża dla potrzeb posadowienia obiektów budowlanych. Właściwie przeprowadzone badania geologiczno-inżynierskie pozwalają na dobranie optymalnych i bezpiecznych rozwiązań konstrukcyjnych oraz, w wielu przypadkach, na ograniczenie kosztów budowy.

Terenowe oraz laboratoryjne badania w geologii inżynierskiej

Istotną rolę w geologii inżynierskiej odgrywają badania terenowe oraz laboratoryjne. Na podstawie wyników badań określa się własności fizyko-mechaniczne gruntów, kruszyw oraz skał, co pozwala następnie na wyznaczenie ich parametrów geotechnicznych.  Badania terenowe umożliwiają dodatkowo uzyskanie informacji o stanie gruntów zalegających bezpośrednio w podłożu danego terenu, czyli w warunkach „in situ”. Ze względu na wysoką dokładność badania, pozwalającą na precyzyjne odzwierciedlenie warunków panujących w ośrodku gruntowym, są one uznawane za najbardziej reprezentatywne dla potrzeb określania parametrów geotechnicznych warstw budujących podłoże. 

Dla właściwego wykonania badań i poprawnej interpretacji wyników potrzebna jest doświadczona kadra specjalistów oraz odpowiednie zaplecze badawcze i techniczne. Ogólnopolska Grupa BARG, działająca na Polskim rynku już od ponad 20 lat, świadczy szeroki zakres usług z dziedziny geologii inżynierskiej oraz dysponuje sprzętem umożliwiającym wykonanie prac nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share