Główna » Sposób na rodzinę » Cesarskie cięcie a poród naturalny – co jest lepsze?

Cesarskie cięcie a poród naturalny – co jest lepsze?

Cesarskie cięcie to nie zabieg – to operacja. Do tego poważna. A mimo to cesarka na życzenie wciąż jest bardzo popularna. W niektórych szpitalach nawet bardziej niż poród naturalny. Nie ważna blizna po cesarce. Ani to, że poród naturalny po cesarce może nie być możliwy.. Dlaczego kobiety wciąż tak chętnie dają się ciąć?

Cesarskie cięcie od A do Z

Coraz częściej zdarza się, że zabieg ten jest planowany z dużym wyprzedzeniem. Cesarka na życzenie już nikogo nie dziwi. Bywa jednak, że poród naturalny nie jest możliwy na przykład przez wzgląd na problemy zdrowotne ciężarnej.

Co powinnaś zabrać ze sobą jeśli czeka Cię ten zabieg? Zapewne zostaniesz zaproszona na oddział na dzień przed nim. Pewnie pobiorą Tobie krew i wykonają podstawowe badania. A Ty nie zapomnij o wyprawce i dokumentach – wprawdzie kobieta ciężarna ma prawo do darmowej opieki zdrowotnej nawet wtedy gdy nie pracuje jednak powinnaś zabrać ze sobą dokument potwierdzający Twoje ubezpieczenie oraz skierowanie i dowód osobisty. Niezbędna będzie również książeczka ciąży.

Czeka Cię też lekka dieta, bo najprawdopoboniej po godzinie osiemnastej nie będziesz już mogła nic jeść. No i pić – mniej więcej od północy.

Cesarskie cięcie – jak się przygotować?

Pewnie nie będziesz czekała na operację zbyt długo. Lekarze zazwyczaj wykonują je z samego rana. Zapewne wcześniej odwiedzi Cię pielęgniarka, która podłączy KTG by można było sprawdzić jak miewa się maluszek. Tobie za to zmierzy temperaturę i – standardowo – sprawdzi ciśnienie. Twoje emocje będą sięgały zenitu więc to oczywiste, że wynik z ciśnieniomierza może odbiegać od standardów ale nie musisz się tym przejmować – wszystko jest przecież pod kontrolą. Pielęgniarka założy Tobie także wenflon, który będzie niezbędny zarówno w trakcie operacji, jak i po niej. Po przebraniu się w odpowiedni strój będziesz mogła udać się na blog operacyjny – na małe pół godzinki.

Cesarskie cięcie – znieczulenie

Planowana cesarka na życzenie wiąże się ze znieczuleniem. Teraz wszystko będzie zależało od anastezjologa. Bo to on – po pierwsze- zadba o to, żeby nic Cię w trakcie operacji nie bolało, no i on zdecyduje jaki rodzaj znieczulenia zostanie podany. Cesarka na życzenie jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Anastezjolog poprosi Cię, byś zrobiła tzw. koci grzbiet i wbije cieniutką igłę pomiędzy kręgi lędźwiowe. To dzięki tej igle będzie mógł podać leki, które sprawią, że od pasa w dół będziesz bezwładna.

Znieczulenie zaczyna działać dość szybko – mniej więcej w trzeciej minucie od podania. I wtedy już zabieg może się rozpocząć. Zdarza się także, że cesarskie cięcie nie jest planowane bo wystąpiły jakieś komplikacje w trakcie porodu. Wtedy zazwyczaj operuje się ciężarną w znieczuleniu ogólnym.

Poród naturalny po cesarce – czy jest możliwy?

To zależy – głównie od czasu jaki minął od pierwszego porodu. Za bezpieczną granicę zajścia w kolejną ciążę uważa się dwanaście pełnych miesięcy. Jednak to sprawa indywidualna i nie u każdej kobiety wszystko wraca w tym czasie do normy. A czy poród naturalny po cesarce jest możliwy? Owszem. I rodzi w ten sposób ponad połowa ciężarnych, które po raz pierwszy rodziły przez cesarkie cięcie.

Blizna po cesarce- jak pielęgnować ranę?

Operacja ta wymaga dość sporego cięcia po którym pozostaje rana, o którą trzeba szczególnie dbać by nie wdało się zakażenie. Warto, żebyś zaopatrzyła się w specjalne siatkowane majtki poporodowe albo  zwykłe – bawełniane ale sporo za duże – długie. Takie, żeby przytrzymywały brzuch w miejscu rany. Rana powinna mieć możliwość „oddychania” dlatego warto czasem chodzić nawet bez bielizny. To, że blizna po cesarce boli czy swędzi to normalny objaw. Z każdym dniem będziesz czuła się lepiej a sama blizna zacznie blednąć. Możesz czekać aż po dłuższym czasie stanie się mniej widoczna, lub zaopatrzyć się w krem, który redukuje widoczność blizn. Jest rewelacyjny, i chociaż nie ma wcale niskiej ceny, to jest to inwestycja, która naprawdę się opłaci. Już po 4 tygodniach stosowania zauważysz wyraźną różnicę a dzięki jego stosowaniu to i sama rana zagoi się dwa razy szybciej.

blizna po cesarce

Krem możeszy kupić TUTAJ —> KLIK.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny? Co jest lepsze?

Zdania na ten temat są podzielone. Są osoby, które uważają, że mogłyby zrobić wszystko by tylko rodzić naturalnie i jedynie zagrożenie zdrowia lub życia dziecka czy samej rodzącej mogłoby skłonić je do podjęcia decyzji o cesarce ale są też kobiety, które zraziły się do naturalnego porodu przy pierwszym dziecku i drugie rodziły właśnie przez CC, co bardzo sobie chwalą.

Co zatem wybrać? Najlepiej kwestię wyboru pozostawić lekarzowi, który wie najlepiej co jest dobre dla nas, i dla naszego dziecka. A ból? W obu przypadkach się pojawia, ale każdy z nich można przetrwać zwłaszcza, kiedy ma się okazję przytulić swoje maleństwo już po wszystkim. Także – nie dajmy się zwariować.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share