Główna » Sposób na zdrowie » Ból kręgosłupa – jak z nim walczyć?

Ból kręgosłupa – jak z nim walczyć?

Ból kręgosłupa to przy obecnym trybie życia Polaków rzecz bardzo powszechna. Ma ona różne przyczyny, ale najczęściej jest to zbyt duże obciążenie, czy zmęczenie. Czasami ból kręgosłupa to wina jakiejś choroby. Kręgosłup to bardzo ważny element organizmu, a niestety, na skrzywienia oraz boleści cierpią nawet najmłodsi. Postaram się podsunąć wam pomysły, jak radzić sobie z bólem i jak dbać o kręgosłup.

            Ból kręgosłupa – choroby

Jak  wspomniałam, jednym z powodów niedomagania kręgosłupa są różne choroby, wymienię kilka z nich, prawdopodobnie występujących najczęściej.

  1. Zwyrodnienie kręgosłupa – z powodu zbyt małej ilości mazi stawowej lub spłaszczenia dysków, kości kręgosłupa ocierają się o siebie, powodując przy tym silny ból. Dodatkowo na kręgach mogą pojawiać się narośla, które zniekształcają stawy i zmuszają chorą osobę do przyjmowania nienaturalnej pozycji. Wydaje jej się, że kręgosłup musi odpocząć, ale to tylko pogłębi zwyrodnienie – w tym przypadku najważniejszy jest ruch.
  2. Dyskopatia – czyli choroba potocznie nazywana wypadniętym dyskiem, to zwyrodnienie kręgosłupa. Wysuwający się „dysk” uciska nerwy – pojawia się ból, który dodatkowo potęgują skurcze mięśni chroniące kręgosłup przed uszkodzeniem. Dyskopatia to schorzenie, które wymaga profesjonalnego leczenia.
  3. Rwa kulszowa – atak bólu może spowodować nagły ból. Jest to kolejne zwyrodnienie kręgosłupa, spowodowane uciskiem korzenia nerwowego w miejscu, w którym opuszcza kanał kręgosłupa. Jest to nagły ból części lędźwiowej, który przesuwa się w dół: pośladki, biodro, tylna strona uda, łydki, stopa.
  4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – to choroba innego rodzaju niż te, które wymieniłam. Zaczyna się od silnego bólu lędźwiowej części kręgosłupa, czemu towarzyszy poranna sztywność. Z czasem ból obejmuje coraz większą powierzchnię pleców, kręgi zaczynają się zrastać, a kręgosłup sztywnieje. Na tym etapie chory może mieć problemy z poruszaniem się, a nawet z oddychaniem. Choroba wymaga stałego kontaktu z reumatologiem.
  5. Osteoporoza – rozwija się niepostrzeżenie, powoli wyciąga z kręgosłupa masę kostną. Kości słabną, a chory odczuwa coraz mocniejszy i częstszy ból. Kiedy choroba jest już zaawansowana, ból towarzyszy każdej czynności – kręgosłup pęka. Z czasem może dojść nawet do złamania kręgosłupa.

            Ból kręgosłupa – przyczyny

Kręgosłup jest osią ludzkiego ciała. Powinniśmy o niego  dbać przez całe życie, ale niestety obecny tryb życia na to nie pozwala. Zwyrodnienie kręgosłupa dotyka nawet najmłodszych, bo chociażby dźwigają ciężkie plecaki do szkoły. Poza tym ludzie z reguły mało się ruszają, śpią w nieodpowiednich pozycjach, czy garbią się przy komputerze lub telewizorze. Ból kręgosłupa jest zwykle efektem złego trybu życia.

            Ból kręgosłupa – co z  nim zrobić?

Przede wszystkim trzeba zacząć się ruszać, bo to zwykle z braku ruchu biorą się problemy z kręgosłupem. Kręgosłup jest elastycznym narzędziem i odpowiednio rozciągnięty, może nam właściwie pozwolić na wszystko, jeżeli jednak zwyrodnienie kręgosłupa daje o sobie znać, to nie możesz się nadto  forsować. Najlepszym rozwiązaniem będzie pływanie – ćwiczenia w wodzie odciążą nie tylko kręgosłup, ale całe ciało. Możesz również  ćwiczyć jogę, pilates albo po prostu stosować ćwiczenia rozciągające. Wstań z kanapy, zacznij spacerować – zawsze powinno zaczynać się od małych rzeczy. Są też inne sposoby poza ruchem, jak chociażby regularne masaże. Jeśli zaś chodzi o „domowe sposoby”, kiedy ból nieznośnie doskwiera, wypróbuj gorącą kąpiel w wannie – jest relaksująca i właściwie pomaga na prawie każdy rodzaj bólu. Oczywiście istnieje również masa różnego  rodzaju rehabilitacji, które pomogą złagodzić ból kręgosłupa.

            Ból kręgosłupa – podsumowanie

W gruncie rzeczy niewiele można zrobić, kiedy już odczuwasz ból – w takim wypadku pozostają tabletki przeciwbólowe, rehabilitacja, masaż lub kąpiel. Kręgosłup  najbardziej doceni profilaktykę, czyli codzienny ruch, odpowiednią dietę i utrzymanie właściwej masy  ciała.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Podobne Sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share