Biegunka u noworodka – jak jej zaradzić?

Biegunka u noworodka spędza sen z oczu wszystkich rodziców. Wszyscy wiemy, że jest niebezpieczna, a jeśli długo się utrzymuje, może nawet doprowadzić do wizyty w szpitalu. A więc co na biegunkę stosować, aby nie dopuścić do hospitalizacji?

            Rzadka kupa, a biegunka u noworodka

Pamiętajcie, że kupki dziecka, które pije tylko mleko, nie mogą mieć gęstej konsystencji. Piszę o tym, bo znam kilka osób, które jedną kupkę nieco rzadszą niż inne okrzykiwali biegunkom i pędzili z dzieckiem do lekarza, chociaż nie było takiej potrzeby. Nie powinniście niepotrzebnie panikować, bo wizyta w przychodni może się skończyć tym, że maluch naprawdę zachoruje, zarażając się od kogoś. Dlatego też najpierw nabierzcie pewności, że to faktycznie biegunka. Jeżeli wasze dziecko jest już nieco starsze i zjada coś poza mlekiem, to musicie zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień. Jeżeli kupa pojawia się często i ma konsystencje niemalże wody, wtedy możecie być pewni, że dziecko ma biegunkę. Dieta przy biegunce może pomóc, ale możliwe, że trzeba też będzie zastosować specjalistyczne leki.

            Biegunka u noworodka – dlaczego akurat moje dziecko?

Taka przypadłość może mieć naprawdę różne przyczyny – bakteryjne, wirusowe, grzybicze. Może to być zwykłe zatrucie ale również zakażenie rota wirusem. Zdarza się też, że rozwolnienia dostają ząbkujące dzieci. Należy jednak pamiętać, że nie jest to choroba sama w sobie. Jest to skutek obronny organizmu i ma na celu wypłukanie szkodliwych substancji z jelit. Oczywiście, tak jak w przypadku ząbkowania, biegunka nie musi być spowodowana chorobami układu trawiennego. Jeżeli utrzymuje się zbyt długo, warto wybrać się do lekarza, bo może to oznaczać inną chorobę, całkowicie niepowiązaną, np. zapalenie płuc, czy ucha.

            Dieta przy biegunce – co można podawać, a czego nie?

Najważniejsze jest to, żeby dziecko się nie odwodniło, warto więc podawać mu dużo wody. Jeśli maluch doi tylko pierś, to trzeba go dostawiać częściej. U starszych dzieci warto zastosować dietę lekkostrawną. Ja pierwszego dnia przy zatruciu zawsze podaję tylko sucharki, chrupki kukurydziane lub wafle ryżowe, a wieczorem gotuję lekką zupę na włoszczyźnie z dodatkiem ryżu, ziemniaków. Drugiego dnia wciąż jeszcze unikam mięsa, a trzeciego podaję już wszystko.

            Dobre bakterie, czyli co na biegunkę

Podczas biegunki warto podawać dziecku probiotyk, który zwiększy odporność małego pacjenta i skróci czas trwania choroby. Warto wybrać taki, który zawiera dużo żywych kultur bakterii Lactobacillusrhamnosus GG. Jeżeli dziecko nie chce pić wody, to można spróbować zastosować jakiś preparat nawadniający przeznaczony dla najmłodszych – poza nawodnieniem organizmu dostarczy mu również niezbędnych elektrolitów. Jeżeli chodzi o leki zatrzymujące biegunkę, nie wolno ich stosować na własną rękę. Bez recepty można kupić na przykład węgiel, ale nie jest on przeznaczony dla małych dzieci. Poza tym, jak pisałam wcześniej, rozwolnienie jest zwykle oczyszczaniem organizmu z toksyn i nie należy zaburzać tego procesu. Pozostaje więc tylko dieta przy biegunce.

            Biegunka u noworodka – podsumowanie

Nie powinniście już pytać, co na biegunkę, a raczej, czy to faktycznie biegunka, ponieważ podstawowe zasady już znacie, a jeżeli stwierdzicie rozwolnienie u swojej małej pociechy, to wtedy niezwłocznie powinniście się udać do pediatry.

Agata Domagała

Share