Główna » Sposób na motywację » 6 sposobów na to jak zaplanować dzień

6 sposobów na to jak zaplanować dzień

Wiele osób często zastanawia się jak zaplanować dzień. Mogłoby się wydawać, że to łatwe zadanie, niewymagające wcześniejszego przemyślenia. Po prostu ustalasz co chcesz w danym dniu robić i to robisz. Niestety tak nie jest. Żeby nasz dzień był wystarczająco produktywny, a zadania które sobie jako plan dnia narzucamy wykonane, musimy wykrzesać z siebie sporo silnej woli i opanować zarządzanie czasem. Istnieje jednak szereg sposobów które razem stanowią bardzo skuteczną broń w organizacji czasu.

  1. Jak zaplanować dzień? Ustal priorytety.

Żeby móc cokolwiek zaplanować, najpierw musisz być pewien co chcesz zrobić. A zrobić zapewne chcesz bardzo, bardzo wiele. To Ci niestety nie pomoże i już na samym początku musisz się z tym zmierzyć. Planowanie dnia, tygodnia, miesiąca czy nawet roku musi charakteryzować jedno – musisz wiedzieć co jest dla Ciebie najważniejsze. I przez najważniejsze rozumiem maksymalnie 4, a najlepiej 2-3 priorytety, których wykonanie ma dla Ciebie największe znaczenie i wagę. Możesz próbować zrobić wszystko, ale to doprowadzi Cię jedynie do frustracji i niezadowolenia z siebie. Jeśli Twój plan dnia składa się z kilkunastu pozycji, a większość z nich to błahe, drobne sprawy to niestety nie uda Ci się nigdy zrealizować tego, co jest dla Ciebie najbardziej istotne. Sama jestem zadaniowcem i wiem jakie to trudne, bo chciałabym zrobić jak najwięcej. Wiem też, co ma dla mnie największą wartość i to na tych zadaniach się skupiam.

  1. Planowanie dnia – Zaczynaj od zadań najtrudniejszych.

Dzięki temu wzrośnie Twoja motywacja i już na początku dnia będziesz miał z głowy te rzeczy, które najbardziej Cię przerażają swoją wielkością i trudnością. To jest także bardzo istotne dla Twojej wiary w siebie. Poza tym odkładanie najtrudniejszych rzeczy często kończy się tak, że pod koniec dnia po prostu brakuje Ci na nie czasu. Cały swój czas poświęcasz na wykonanie wszystkich drobnych spraw typu wysłanie paczki, posprzątanie pokoju, doczytanie książki, zakupy spożywcze, zrobienie prania, a na te które mają największy wpływ na Twoje życie pod koniec dnia nie masz już po prostu czasu.

  1. Zarządzanie czasem – Dziel zadania na kamienie milowe.

Wtedy nie będziesz tak bardzo zniechęcony zabierając się do jakiegoś dużego zadania. Jeśli każde   z nich podzielisz na etapy, kamienie milowe, części – wtedy łatwiej będzie Ci się do nich zabrać i o wiele łatwiej je wykonać. Planowanie dnia nie jest czymś co możesz zrobić szybko, jeśli do tej pory odbiegało ono u Ciebie od ideału i chciałeś zrobić za dużo i za szybko.

  1. Jak zaplanować dzieć? Załóż, że coś potrwa dłużej.

Zarządzanie czasem to także pójście na kompromis. Zwłaszcza wtedy kiedy poza zadaniami, które sobie narzucasz i planujesz masz jeszcze inne zobowiązania – pracę na etacie, opiekę nad dziećmi, dom, dodatkowe zajęcia. Świetnie byłoby uporać się z trudnym zadaniem w tyle ile sobie założyliśmy, ale zazwyczaj bywa tak, że to trwa o wiele dłużej. Dlatego do każdej czynności dodawaj przynajmniej raz tyle poświęconego mu przewidywanego czasu. Bo wydarzyć może się wiele rzeczy. Ktoś może Cię od pracy oderwać, może wydarzyć się coś z czym będziesz musiał się nagle uporać, coś spowolni Twoją pracę, sam nie będziesz na tyle efektywny na ile byś chciał. Twój plan dnia musi więc przewidywać pewne zapasy czasu.

  1. Urozmaicaj trudność zadań.

Przeplataj trudniejsze zadania tymi łatwiejszymi, mniej istotnymi po to, żeby odpocząć i utrzymać skupienie i efektywność na dobrym poziomie. Na pewno chciałbyś zrobić wszystko od razu, ale dzięki tej metodzie uda Ci się także odhaczyć kilka mniej ważnych zadań, które także chciałbyś wykonać i które Twój plan dnia zawiera.

  1. Zaplanuj odpoczynek.

I ostatnie, choć niemniej ważne – miej czas na odpoczynek i planuj go. Tak, tak to też musisz zaplanować, inaczej zagubisz się w odhaczaniu zadań i nigdy nie odpoczniesz tak naprawdę. Będziesz przeplatał trudne zadania łatwymi i w ten sposób nabawisz się tylko większej dawki stresu i frustracji. Traktuj odpoczynek nie tylko jako nagrodę za wykonane zadania, ale jak obowiązek, bo bez niego daleko nie zajedziesz. Bardzo szybko zabraknie Ci motywacji i siły do działania, a przecież tego najbardziej potrzebujesz.

Tekst autorstwa Marceliny Pawłowskiej

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Podobne Sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share