Główna » Sprytny sposób » 4 sposoby na zarządzanie budżetem domowym

4 sposoby na zarządzanie budżetem domowym

Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to dla Ciebie czarna magia? Co miesiąc obiecujesz sobie, że zaczniesz odkładać na nowy samochód, czy też wymarzone wakacje, ale za każdym razem zarobione pieniądze rozchodzą się szybciej niż świeże bułeczki? Jeśli nie potrafisz poradzić sobie ze swoimi finansami domowymi, poniższe rady są właśnie dla Ciebie.

1.Rób listy zakupów

Niby sposób banalny i powszechnie znany, a jednak często zdarza Ci się chodzić do sklepu bez spisanej wcześniej listy potrzebnych produktów. Skutek? Wiele zbędnych rzeczy w koszyku, na które skusiłeś się jedynie dlatego, że znalazły się na dziale z obniżkami, albo miały odjechaną reklamę w telewizji. Te rzeczy po rozpakowaniu jedynie kurzą się na półce i tracą swój termin ważności, a po kilku takich zakupach również Twój budżet domowy zaczyna kuleć. Dzięki spisaniu listy przed wyjściem, kupisz jedynie to czego potrzebujesz w najbliższym czasie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak szybko podreperujesz swoje finanse domowe!

2.Monitoruj przychody i koszty

Zarządzanie budżetem domowym nigdy nie było prostsze. Możesz posłużyć się gotowym programem takim jak ePortfel, który został stworzony właśnie po to by pomóc Ci kontrolować finanse domowe. Wystarczy, że będziesz regularnie i skrupulatnie wpisywać wszelkie przychody i koszty do odpowiednich rubryk, a już po kilku miesiącach przekonasz się w czym tkwi Twój problem. Jeśli nie masz dostępu do aplikacji, możesz tutaj również zastosować prostą tabelkę w programie Excel. Z powodzeniem zastąpi Ci ona program do budżetu domowego. Sam decydujesz, jakie kategorie będą Ci potrzebne i tak jak w powyższym uzupełniasz je po każdej wykonanej transakcji.

3.Zakładaj sobie konkretne cele

Program do budżetu domowego pozwolił Ci zacząć kontrolować Twoje zasoby finansowe. Teraz możesz zacząć zakładać mniejsze lub większe cele. Ważne, aby były one zarówno konkretne, jak i możliwe do osiągnięcia. Zdanie: „Od przyszłego miesiąca zacznę oszczędzać” nie wygląda przekonująco. Ale już: „Z każdej kolejnej pensji odłożę 200 złotych na urlop we Włoszech” brzmi całkiem realnie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby oszczędzać na kilka rzeczy na raz. Warto odkładać zarówno na plany, które zrealizujesz w niedługim czasie, jak i te bardziej odległe. Możesz na nie przeznaczyć mniejszą sumę, a niczym się obejrzysz bez wielkich wyrzeczeń odłożysz sporą kwotę na kolejny cel.

4.Działajcie razem z Partnerem

Racjonalne zarządzanie budżetem domowym będzie łatwiejsze do osiągnięcia z Partnerem, niż w pojedynkę. Może warto zastanowić się czy kolejny raz w tym tygodniu zjecie kolację na mieście, czy jednak wspólnie upichcicie coś w domu? Wydatek dużo mniejszy, a również może być romantycznie! Poza tym ciężko odmówić sobie nowej rzeczy widząc, że On przepuszcza większość swoich pieniędzy na przyjemności. Świadomość, że razem staracie się poprawić swój budżet domowy, da Wam obojgu większą motywację. W końcu wiele celów takich jak wakacje, czy nowy samochód dotyczy Was wspólnie. Działając razem, osiągniecie je dwa razy szybciej, a przy tym nikt nie będzie czuł się pokrzywdzony!

Sposoby na zarządzanie budżetem domowym przedstawiła nam ANGELIKA KOZAK

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share