Główna » Sposób na ślub i wesele » 22 zabawy na oczepiny

22 zabawy na oczepiny

Za kilka miesięcy Wasze wesele, a Wy wciąż nie macie pomysłu na zabawy oczepinowe? Inspiracji jest mnóstwo, wszystko zależy od Waszych indywidualnych preferencji i zainteresowań. Musicie też dostosować je do gości. Jeśli na weselu będzie dużo młodych osób możecie naprawdę poszaleć, jeśli więcej dorosłych, postawcie na tradycję. Żeby Wam pomóc, przedstawiamy ciekawe zabawy na oczepiny.

 1. Absolutną podstawa jest rzucanie welonem i muszką. Tego nie może zabraknąć, od tego zaczynają się wszystkie zabawy oczepinowe.
 2. Taniec nowej Pary Młodej – zwycięzcy pierwszego konkursu, czyli nowa Para Młoda wychodzą na środek i muszą zatańczyć niecodzienny taniec, np. w jakimś śmiesznym przebraniu.
 3. Jak dobrze znają się Młodzi – nowożeńcy siedzą na krzesłach tyłem do siebie, każde z nich ma dwie kartki – jedną z napisem „ja”, drugie „on” lub „ona”. Jedna osoba zadaje im pytania (np. Kto pierwszy kogo pocałował? Kto pierwszy zaczepił?), a oni podnoszą odpowiednią kartkę do góry – nie widzą wzajemnie swoich odpowiedzi.
 4. Zbieranie na wózek – oczepiny na weselu nie mogą się odbyć bez tej zabawy. Para Młoda tańczy na środku, a goście po kolei odbijają, wrzucając do odpowiednich pojemników pieniądze, które mają być później przeznaczone na wózek dla przyszłego potomka.
 5. Krzesła – goście tańczą wokół krzeseł, jak muzyka przestaje grać szybko siadają, po każdej rundzie zabierane jest jedno krzesło. Wygrywa ten kto jako pierwszy usiądzie na krześle.
 6. Krzesło + fanty – to rozszerzona wersja poprzedniej zabawy, na krzesełko może usiąść ta osoba, która jako pierwsza zdobędzie określony rekwizyt.
 7. Gwiazda tańca – do tej zabawy na oczepiny potrzebną są cztery pary, każda z nich ma za zadanie wykonać jak najbardziej widowiskowy taniec do określonego rodzaju muzyki, np. samba, walc, tango itp. Wygrywają Ci, którzy wykażą się największą oryginalnością.
 8. Taniec na gazecie – do tej zabawy oczepinowej potrzebnych jest kilka par, które będą tańczyły w rytm muzyki na rozłożonej gazecie (nie mogą wyjść poza nią). W kolejnych rundach gazeta jest coraz bardziej składana, a pary mają coraz mniej miejsca i muszą wykazać się kreatywnością na bardzo małej przestrzeni.
 9. Krasnoludek – goście tworzą duży okrąg, po którym poruszają się w rytm piosenki „Idzie sobie krasnoludek”, kiedy muzyka przestaje grać, muszą wykonywać różne czynności, np. zgiąć kolana, łokcie na bok, głowa do góry i w tej pozycji idą dalej w rytm muzyki. To bardzo wesoły pomysł na oczepiny na weselu.
 10. Przepowiednie – w balonach są przygotowane wcześniej przepowiednie dla Pary Młodej. Kolejno przebijają oni balony i czytają głośno, co wylosowali, np. od dziś będę oddawał pensję żonie, od dziś będę rozpieszczała mojego męża itp.
 11. Kareta – jeśli szukasz zabawy na oczepiny, to idealny pomysł. Potrzebujecie dwóch drużyn, w których każdy będzie miał określoną rolę: koło karety, koń, woźnica, król, królowa. Zabawa polega na tym, że czytany jest tekst, a poszczególne osoby muszą szybko zareagować, jeśli zostali wywołani i obiec całą karetę, którą tworzy dana drużyna. Wygrywa ten, kto jest szybszy.
 12. Zoo – to analogiczna zabawa do karety, tylko zamiast koni, woźnicy, króla i królowej mamy poszczególne zwierzęta. Uwierzcie mi, tego rodzaju zabawy na wesele dają wiele radości gościom.
 13. Karaoke – zespół muzyczny bądź DJ przygotowuje wcześniej teksty piosenek, które wyświetlane są za pomocą rzutnika i goście wykonują poszczególne utwory. Ocenia ich wcześniej wybrane jury.
 14. Lambada – nie wszystkie zabawy na wesele muszą być niespotykane. Możecie postawić na klasykę, czyli lambadę. Goście tworzą długi wężyk, na czele którego znajdują się Państwo Młodzi. Można ogłosić konkurs, że wygrywa osoba, która najlepiej wczuje się w ten brazylijski taniec.
 15. Orkiestra – zabawa polega na tym, że wybierane są dwie drużyny, które kolejno zajmują miejsce orkiestry i mają zagrać wybrany utwór na prawdziwych instrumentach, a także go zaśpiewać.
 16. Kto w styczniu urodzony – jeśli na Waszym weselu jest dużo starszych gości, nie możesz o tym zapomnieć. Goście wraz z orkiestrą odśpiewują popularną przyśpiewkę i wykonują określone polecenia w niej zawarte.
 17. Taniec „każdy z każdym” – goście tworzą dwa koła, wewnątrz Panie, na zewnątrz Panowie. Gra muzyka, kiedy orkiestra przerywa, Panie odkręcają się i musza zatańczyć z partnerem, który jest naprzeciwko nich itd.
 18. Marynarki – do tej zabawy na oczepiny będziecie potrzebowali sześciu par. Mężczyźni musza mieć na sobie garnitury. Ich zadaniem jest tańczyć w rytm muzyki,  a kiedy muzyka ustaje, partner musi szybko oddać marynarkę partnerce i tak na zmianę. Wygrywa ten, kto będzie najszybszy.
 19. Chłopiec czy dziewczynka – w tej zabawie biorą udział tylko Państwo Młodzi. Siedzą oni na krzesełkach tyłem do siebie, na znak orkiestry odwracają się do siebie. Jeśli odwrócą się w tę samą stronę, to znaczy, że będzie chłopiec, odwrotnie – dziewczynka.
 20. Taniec wokół krzeseł – orkiestra wybiera sześciu ochotników, którzy siadają na krzesłach rozstawionych w kilkumetrowej odległości od siebie. Ich zadaniem jest tańczyć na krześle, a gdy muzyka przestanie grać obiec szybko swoje krzesło. Kto nie wywiąże się na czas z zadania musi wypić karny kieliszek wódki. Wygrywa ten, kto ani razu nie musiał pić.
 21. Porwanie Panny Młodej – oczepiny na weselu nie mogą odbyć się bez tego wydarzenia. Kilku mężczyzn z sali porywa Pannę Młodą, a Młody musi ją wykupić. Tą zabawę można odegrać na wiele sposobów, wszystko zależy od Waszej wyobraźni.
 22. Konkurs tańca dla Panów – Panna Młoda siada na krześle na środku sali, a przed nią staje kilku ochotników. Ich zadaniem jest wykazać się oryginalnością w tańcu. Wygrywa ten, z którym Panna Młoda zdecyduje się zatańczyć.

To tylko kilka propozycji na zabawy oczepinowe. Wszystko zależy od Waszej kreatywności i pomysłowości. Pamiętajcie jednak, aby ustalić wszystko wcześniej z zespołem muzycznym czy DJ-em. Dostosujecie oczepiny na weselu do swoich gości.

 

Joanna Bugajewska

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share